StoryEditorAgrotechnika

Mniej próchnicy, to niższe plonowanie roślin

14.02.2019., 08:02h
Jeszcze prawie dwa lata, bo do 2020 roku, obowiązuje PROW na lata 2014–2020 – program rolnośrodowiskowy, którego jednym z głównych celów jest zapobieganie erozji gleby i poprawa gospodarowania glebą.

Jak wiadomo, w Polsce od wielu lat notuje się znaczące pogorszenie jakości gleb związane głównie ze spadkiem zawartości próchnicy w glebie, podstawowego wskaźnika żyzności. W wyniku mineralizacji, w naszych warunkach klimatycznych ubywa rocznie 2–4% glebowej materii organicznej. To bardzo dużo.  

Ujemny bilans materii organicznej

Ochrona materii organicznej w gospodarstwie jest niezwykle ważna. W Polsce jej ujemny bilans spowodowany jest głównie zabiegami uprawowymi stosowanymi przez intensywne rolnictwo, szczególnie prowadzone w monokulturach, co wiąże się z wprowadzaniem do gleby małej ilości masy resztek roślinnych, nawozów naturalnych i organicznych. Niska zawartość próchnicy w glebie wynika też ze specyfiki naszych gleb, wytworzonych z piasków, w dodatku zakwaszonych, a więc naturalnie niesprzyjających akumulacji próchnicy. Dodatkowo coraz intensywniejsze użytkowanie gleb, niewłaściwie wykonane odwodnienia melioracyjne, które przesuszają glebę, prowadzą w konsekwencji do zmniejszenia rezerw próchnicy w glebie, co skutkuje poważnymi konsekwencjami dla żyzności gleby. Wskutek ubytku próchnicy z gleby pogorszeniu ulega jej jakość, zostają zak...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:09