Archiwum PWR
StoryEditorWalka z mszycami

Mszyce w burakach cukrowych? W tym sezonie można pryskać Mospilanem i Movento

19.04.2023., 11:00h
Resort rolnictwa wydał zgodę na zastosowanie dwóch insektocydów do zwalczania mszycy w buraku curkowym. Chodzi o Mospilan 20 SL i Movento 100 SC. Na jakich zasadach można je zastosować?

Mszyce stanowią poważny problem w uprawie buraków cukrowych

Zgoda wydana przez MRiRW na użycie ww. środków ochrony roślin jest możliwa dzięki staraniom Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. 

Wzmożona aktywność mszyc w czasie wschodów buraka cukrowego stanowi poważny problem na terenie Polski. Mszyce powodują zarówno szkody bezpośrednie i pośrednie, skutkują obniżeniem plonów nawet o ponad 30% czy 50%.

Szkodniki te są wektorami wielu wirusów, np. mozaiki wirusowej, łagodnej żółtaczki buraka, czy nekrotycznej żółtaczki buraka (plantacje z tymi chorobami wirusowymi zostały odnotowane na terytorium kraju).

Co więcej, w ich przypadku nie ma dostępnych żadnych sposobów ich zwalczania. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest chemiczna redukcja mszyc Niestety z roku na rok ubywało środków do zwalczania mszyc. Obecnie w Polsce dopuszczone są tylko dwa preparaty do stosowania nalistnego zawierające w swoim składzie wyłącznie deltametrynę. To jednak nie wystarcza. 

Problem z mszycami w burakach cukrowych narasta i w 2022 roku dotyczył niemal 1/3 upraw

Jak wskazuje KZPBC, w poprzednim 2022 r. mszyce w burakach cukrowych pojawiły się na początku maja i były obserwowane przez cały sezon wegetacyjny.

Tylko w samym rejonie kontraktacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. (KGS S.A.) na koniec maja 2022 r. ich występowanie dotyczyło ponad 27% plantacji buraka cukrowego i systematycznie wzrastało, nawet do 47%. Jesienią ze stałą obecnością mszyc zmagało się aż około 38% plantacji buraka cukrowego na obszarze kontraktacyjnym KGS S.A

Na jakiej zasadzie działa Mospilan 20 SL?

Działanie środka Mospilan 20 SP od Sumi Agro oparte jest na acetamiprydzie (to związek z grupy pochodnych neonikotynoidów).

Mospilan 20 SL będzie dopuszczony do zastosowania przeciwko mszycy w uprawach buraka cukrowego w okresie trzech miesięcy od 26.04.2023 r. do dnia 23.08.2023 r.

Po tym terminie jego stosowanie na mszyce w buraku cukrowym będzie zakazane. Jednostką sprawozdawczą dotycząca użytkowanie tego środka ochrony roślin jest Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Szczegóły zezwolenia są dostępne pod adresem: Mospilan_20_SP_zezwolenie.

Co należy wiedzieć przed zastosowaniem Mospilanu?

Acetamipryd ma na celu zapobieganie rozwojowi odporności w populacjach szkodników, takich jak mszyce. Należy pamiętać, że w przypadku Mospilanu:

  • należy stosować wyłącznie w zalecanych dawkach i terminach
  • należy trzymać się zalecanej liczby zabiegów w sezonie, a w przypadku konieczności wykonania kolejnego zabiegu owadobójczego zaleca się zastosować środek zawierający substancję czynną o innym mechanizmie działania,
  • oprysk przeciwko mszycom należy wykonać dokładnie, pokrywając wszystkie części roślin cieczą użytkową,
  • w celu ograniczenia liczebności szkodnika należy przestrzegać prawidłowego zmianowania uprawy.

Insektocyd jest dostępny w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie. Wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe. Substancja ta w buraku działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Może być stosowana przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,2 kg/ha do rozpuszczenia w 200–500 l wody na hektar poprzez opryskiwanie: średniokropliste.

Środek należy zastosować w momencie pojawienia się pierwszych szkodników od fazy, gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nierozwiniętych liści do fazy, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 11-39). Maksymalnie można wykonać 1 zabieg w całym sezonie wegetacyjnym: 1. Okres karencji w buraku cukrowym wynosi 14 dni.

Szczegóły dotyczące środków ostrożności przy stosowaniu Mospilanu a także warunki dotyczące przechowywanie są dostępne na etykiecie Mospilan 20 SL.

Na jakiej zasadzie działa Movento 100 SL?

MOVENTO 100 S.C. od Bayer to kolejny środek dopuszczony przez MRiRW do stosowania przez użytkowników profesjonalnych, który ma za zadanie zwalczyć mszyce żerujące w uprawach buraka cukrowego. Jego substancją czynną jest spirotetramat należący do grupy ketoenoli.

Środek będzie dopuszczony do zastosowania przeciwko mszycy w uprawach buraka cukrowego w okresie trzech miesięcy od 26.04.2023 r. do dnia 23.08.2023 r.

Po tym terminie jego stosowanie na mszyce w buraku cukrowym będzie zakazane. Jednostką sprawozdawczą dotycząca użytkowanie tego środka ochrony roślin jest Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Szczegóły zezwolenia są dostępne pod adresem: Movento_100_SC_zezwolenie.

Co należy wiedzieć przed zastosowaniem Movento?

MOVENTO 100 S.C to insektycyd dostępny w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC) do stosowania w uprawie buraka cukrowego. W roślinie działa systemicznie, a transport spirotetramatu w roślinie odbywa się dwutorowo: poprzez ksylem i floem. Umożliwia to ochronę zarówno starszych liści i korzeni, jak przyrostów i nowych liści, które rozwinęły się dopiero po zastosowaniu środka.

Środek jest przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych i ciągnikowych opryskiwaczy polowych. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,75 l/ha do rozcieńczenia w 150–300 l wody na hektar w formie opryskiwania drobnokrolistnego. Maksymalnie można wykonać 2 zabiegi w sezonie wegetacyjnym. Odstęp między zabiegami powinien wynosić min. 14 dni.

Środek można stosować w momencie pojawienia się pierwszych szkodników, od fazy gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nierozwiniętych liści do fazy gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 11-39).

Szczegóły dotyczące środków ostrożności przy stosowaniu Movento a także warunki dotyczące przechowywanie są dostępne na etykiecie Movento 100 SC.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. Archiwum PWR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 15:43