StoryEditorNawożenie

Warto zbadać ilość azotu przed wiosennym nawożeniem

18.01.2018., 19:01h
W nawożeniu roślin podstawowe znaczenie ma odpowiedni podział całkowitej dawki azotu w nawozach mineralnych na porcje. Wtedy najlepiej zabezpieczymy potrzeby pokarmowe roślin w fazach największego ich zapotrzebowania.
Jak azot podzielić, kiedy nie znamy zasobności gleby w azot mineralny? Możemy oprzeć się na standardowych zaleceniach podziału dawki całkowitej. Nie będzie to jednak nawożenie precyzyjne i efektywne. W intensywnych technologiach uprawy z wysokimi oczekiwanymi plonami ozimin plantatorzy coraz częściej badają zawartość azotu mineralnego w glebie.

Dobry czas na zbadanie

Zakładając, że znamy pH gleby, zasobność w fosfor, potas, magnez i siarkę, analizę gleby na zawartość azotu N-mineralnego powinniśmy wykonać zimą, kiedy gleba nie jest mocno zamarznięta (mamy teraz bardzo dobre do tego warunki). Można to zrobić też bardzo wczesną wiosną, ale wynik musimy otrzymać przed zastosowaniem startowej dawki azotu.

Termin analizy jest ważny, bo zasobność gleby w azot zmienia się w zależności od warunków klimatycznych, szczególnie opadów w okresie jesienno-zimowym i tempa ewentualnych roztopów i rozmarzania gleby wiosną.

Zakłada się, że jedna próbka zbiorcza nie może być pobrana z powierzchni większej niż 4 ha. Badanie takie wykonywane jest na specjalne zamówienie, a do pobrania próbek glebowych nie wystarczą standardowe laski glebowe. Muszą to być laski specjalistyczne do pobierania próbek na głębokościach od 0 do 90 cm. Najczęściej trzeba zamawiać analizę razem z usługą pobrania próbek, lub wypożyczyć laskę w Stacji Chemiczno-Rolniczej. Pamiętajmy o reżimie postępowania z próbą do badania azotu mineralnego – musi trafić do analizy natychmiast. Możliwe jest krótkie, maksymalnie do 3 dni przechowywanie próbki w temperaturze 2–5 st. C. Dłuższe przechowywanie wymaga temperatury minus 18 st. C.




Pogoda nie sprzyjała mineralizacji

Znając kategorię agronomiczną gleby i zawartość azotu mineralnego można określić potrzeby nawożenia azotem podane w tabeli. Normalnie, bez badania zawartości azotu mineralnego przy założonym plonie nasion rzepaku 3,5t/ha zalecaną dawką azotu jest aż 210 kg N/ha. Możemy orientacyjnie zdjąć z tej dawki azot mineralny – na oko 20–50 kg N. W rzeczywistości ilość azotu mineralnego może zaskoczyć nas wysokim poziomem, ale tego dowiemy się po badaniu. Jeżeli znamy zawartość azotu mineralnego w warstwie 0–60 cm i np. wynosi ona 70 kg N/ha do uzyskania tego zakładanego plonu wystarczy wysiew 140 kg N/ha (210 kg – 70 kg = 140 kg). Pierwszą startową dawkę azotu w ilości 100 kg N/ha należy wysiać na początku wegetacji, aby rośliny mogły szybko zregenerować ewentualne uszkodzenia po zimie.

Niezależnie czy wykonamy takie badanie trzeba mieć świadomość, że pogoda do połowy stycznia br. spowodowała z jednej strony wyczerpanie dawek nawozów zastosowanych przedsiewnie, a z drugiej strony nadmierne uwilgotnienie większości gleb nie sprzyja mineralizacji azotu. Ważne wiosną będzie szybkie nawożenie startowe, ale pamiętajmy też, że np. na obszarach OSN można to zrobić nie wcześniej niż 1 marca. Dodatkową trudnością szybkiego nawożenia będzie po mokrej jesieni ograniczona możliwość wjazdu na pole.

Marek Kalinowski

(fot.pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 18:41