StoryEditorPolska

ASF już dotarł do Wielkopolski? Padłe dziki znalezione pod Czarnkowem

04.04.2018., 20:04h
3 padłe dziki zostały wyłowione ze zbiornika w pobliżu Czarnkowa, ok. 70 km na północ od Poznania. Obecnie trwają badania próbek pobranych od dzików pod kątem zakażenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Pojawienie się wirusa w Wielkopolsce będzie prawdziwą katastrofą, bowiem w tym województwie jest produkowanych 36% wszystkich świń w Polsce. 

3 martwe dziki pod Czarnkowem. Czy były zarażone ASF?

W środę 28 marca 2018 roku strażacy z PSP w Czarnkowie oraz z OSP Sarbii-Sarbki wyłowili 3 padłe dziki ze zbiornika pożarowego, usytuowanego w pobliżu osady leśnej Krucz (powiat czarnkowsko-trzcianecki). W akcji brał udział także Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Czarnkowie oraz pracownicy Nadleśnictwa Krucz i funkcjonariusze Straży Leśnej.  

– Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz lokalizacji padłych dzików. Następnie zwodowano łódź i przy pomocy liny i bosaka przemieszczono padłe zwierzęta na brzeg. Inspektorzy weterynaryjni wykonali niezbędne czynności weryfikacyjne, po czym zwierzęta przekazano do utylizacji – informuje st. asp. Michał Stelmaszyk z PSP w Czarnkowie. 

Ze względu na podejrzenie, że padłe zwierzęta mogły być zakażone wirusem  afrykańskiego pomoru świń (ASF) przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej pobrali próbki biologiczne od padłych dzików.

Kiedy będzie wiadomo czy odnalezione pod Czarnkowem dziki miały ASF czy nie? Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Przeważnie Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu nowych przypadku ASF u dzików w ciągu 5 – 10 dni od wykonania badań z PIB PIW w Puławach.

Ze względu na podejrzenie, że padłe zwierzęta mogły być zakażone wirusem  afrykańskiego pomoru świń (ASF) przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej pobrali próbki biologiczne od padłych dzików. 

Rolnicy przestrzegali przed sytuacją w jakiej ASF zostanie rozprzestrzeniony na Wielkopolskę

Jeśli potwierdzą się obawy co do przypadku ASF u dzików w Wielkopolsce, wówczas może zostać ustanowiona w tym regionie strefa ochronna ASF, a to będzie oznaczało znacznie ograniczenia w przemieszczaniu świń, a co za tym idzie także ich sprzedażą.

Takiego scenariusze obawiali się rolnicy z Wielkopolski, którzy 20 marca 2018 r. pod Środą Wielkopolską protestowali m.in.  przeciwko opieszałości władz w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń.

– Wielkim zagrożeniem dla naszych gospodarstw jest ASF i pewnie się przed tym nie uchronimy. Chcemy wiedzieć jak rząd zamierza nam pomóc w zabezpieczeniu naszych gospodarstw czy otrzymamy jakieś wsparcie na wypadek wystąpienia ASF – mówił Mirosław Jackowiak, organizator strajku rolników. 
– Rządzący chyba nie zdają sobie sprawy, że jak dopuszczą ASF do Wielkopolski i Kujaw to będzie katastrofa gospodarcza dla całego kraju, ponieważ jest to największe zagłębie w hodowli świń – przekonywał Mirosław Jackowiak. 

Jeżeli ASF pojawi się w stadach świń w Wielkopolsce czy na Kuajwach, wówczas ucierpi znaczna część gospodarki, bo chociażby rolnicy, którym wybite zostaną stada nie będą już kupowali pasz, a to uderzy w rynek zbóż.

Więcej o strajku rolników pod Środą przeczytasz w artykule:
Protest rolników pod Środą Wlkp.: „Rolnicy muszą się obudzić i walczyć o swoje”.

 – Wielkim zagrożeniem dla naszych gospodarstw jest ASF i pewnie się przed tym nie uchronimy - mówili rolnicy podczas protestu pod Środą Wielkopolską

Bioasekuracja obowiązkowa w całym kraju

Rząd uważa, że działaniami jakie mogą uchronić gospodarstwa hodujące świnie przed ASF-em jest stosowanie zasad bioasekuracji. Dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi znowelizowane rozporządzenie wprowadzając dla rolników, którzy hodują świnie nowe obowiązki.

Wśród nowych obowiązków dla rolników, które weszły w życie 28 lutego są m.in.: 

  • karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
  • prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa
  • rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie,
  • zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych, w tym psów i kotów
  • utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne,
  • wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie,
  • stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia, 
  • bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń,
  • używanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności,
  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są̨ utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość – nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego,
  • sporządzenie przez hodowców świń spisu posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki, oraz bieżące aktualizowanie tego spisu,
  • w przypadku utrzymywania świń w gospodarstwie w systemie otwartym –  zabezpieczenie wybiegu dla świń podwójnym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m, związanym na stałe z podłożem (na podmurówce lub z wkopanymi w ziemię krawężnikami).

Rozporządzenie wprowadza także dwa zakazy:

  • zakaz wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, pochodzących z dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem afrykańskiego pomoru świń;
  • zakaz wykonywania czynności związanych z obsługą świń przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne lub odłowie takich zwierząt. 

Rząd uważa, że działaniami jakie mogą uchronić gospodarstwa hodujące świnie przed ASF-em jest stosowanie zasad bioasekuracji.
Paweł Mikos

Fot. Archiwum

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 07:39