StoryEditorGUS

Coraz gorsze nastroje wśród rolników. Która grupa najbardziej odczuwa kryzys?

18.10.2022., 09:10h
Około 32% rolników, tj. o ponad 9% więcej niż w grudniu 2021 r., uznało bieżącą ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych za złą. Tak wynika z badań koniunktury w gospodarstwach rolnych wykonanych przez GUS.

Tak źle jeszcze nie było

Bieżąca ocena ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego oraz opłacalności produkcji rolniczej była bardziej pesymistyczna w porównaniu z grudniem ub.r. oraz dużo bardziej pesymistyczna w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Indywidualni rolnicy oceniają gorzej

Bardziej pesymistycznie zmiany, jakie zaszły w pierwszym półroczu 2022 r., oceniają osoby kierujące gospodarstwami indywidualnymi niż użytkownicy gospodarstw osób prawnych. Rolnicy indywidualni z większym pesymizmem patrzą też na drugie półrocze 2022 r. Najwięcej negatywnych opinii wyrażali użytkownicy gospodarstw indywidualnych ukierunkowanych na produkcję roślinną, a najbardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni od 1 do 5 ha użytków rolnych oraz rolnicy w wieku powyżej 35. roku życia, z policealnym wykształceniem rolniczym oraz rolnicy z co najmniej 20-letnim stażem.

Plantatorzy buraków bardzo negatywnie oceniają nastroje

Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną najgorzej swoją sytuację ocenili rolnicy prowadzący produkcję buraków cukrowych, warzyw gruntowych, a produkcję zwierzęcą – gospodarstwa specjalizujące się w produkcji drobiu nieśnego i trzody chlewnej. Oni też najbardziej obawiają się o swoją przyszłość.

Produkcja opłacalna tylko dla nieco ponad 1/10 badanych rolników

Jedynie około 13% badanych przez GUS rolników stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Przed rokiem jako opłacalną oceniło ją 15% badanych, a przed dwoma laty – ponad 17%.

Magdalena Szymańska
fot. T. Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 00:55