StoryEditorASF

Czy dziki zakażone ASF mogą trafić na Kujawy?

01.05.2019., 17:05h
Czy świnie lub dziki zakażone ASF mogły lub mogą być przewożone do utylizacji na teren woj. kujawsko-pomorskiego?

To pytanie w ramach interpelacji zadał poseł Zbigniew Sosnowski (PSL) ministrowi rolnictwa, Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu. O takiej możliwości poseł dowiedział się z jednej z telewizji. 

Minister Ardanowski w swojej odpowiedzi wskazał, że w woj. kujawsko-pomorskim działają zakłady utylizacyjne, które zostały zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną do unieszkodliwiania padłych zwierząt będących źródłem materiału zakaźnego najwyższego ryzyka. Minister rolnictwa wskazał także, że na podstawie wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii padłe dziki ze strefy ASF powinny być przewożone do zakładów utylizacyjnych, znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Dziki zebrane poza strefą mają trafiać do najbliższego zakłada utylizacyjnego. 

W obecnej sytuacji epizootycznej istnieje małe prawdopodobieństwo dostarczania dzików [zakażonych ASF – przyp. red.] do zakładów znajdujących się na terenie województwa kujawsko–pomorskiego – podsumowuje minister Ardanowski. 

Więcej na ten temat i sytuacji ASF w dziale hodowla, w artykule "Czy padłe sztuki z ASF będą wożone po kraju?"


Paweł Mikos
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 12:55