StoryEditorWiadomości rolnicze

Dużo zmian dla rolników korzystających z płatności rolno–środowiskowo-klimatycznych

24.04.2017., 14:04h
W połowie kwietnia Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, podpisał rozporządzenia wprowadzające zmiany m.in. w działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym w ramach PROW 2014-2020.

Pierwsza zmiana daje możliwość rolnikowi realizacji jednocześnie więcej niż jednego zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego o ile będą one różnego rodzaju. Co ważne, zobowiązania te mogą być podjęte w każdym roku, a nie tylko w pierwszym czy drugim, jak to było dotychczas. Nowe zobowiązania mogą rozpocząć także ci rolnicy, którzy rozpoczęli już działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w 2015 i 2016 r.

Zmiany dotyczą także skutków niespełnienia warunków przyznania płatności. Jeśli rolnik nie spełnił ich w pierwszym roku, wówczas zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne nie zostaje podjęte. Jeżeli jednak rolnik nie spełnił  ich w drugim roku oraz w latach następnych, to wówczas zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne będzie dalej kontynuowane.

Nowe rozporządzenie daje rolnikowi także więcej czasu na dostarczenie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymaganych dokumentów (np. kopii pierwszej strony dokumentacji przyrodniczej czy świadectwa oceny laboratoryjnej materiału siewnego odmian regionalnych wpisanych do krajowego rejestru). Jednak za niedostarczanie do ARiMR dokumentów przewidziane są sankcje. Jednak będą one nakładane na gospodarza, jeśli wymagane pisma nie dotrą do Agencji w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania do ich dostarczenia.

Nowa regulacja przewiduje również, że jeśli do tej pory rolnik nie posiada planu działalności rolnośrodowiskowej, to musi taki plan sporządzić, a kopię odpowiednich stron planu powinien złożyć do ARiMR najpóźniej w dniu składania wniosków o przyznanie kolejnej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.

Rozporządzenie rozszerzyło także listę roślin wspieranych w ramach pakietu „Rolnictwo zrównoważonego” o takie gatunki jak: cykoria warzywna (liściowa, sałatowa), pieprzyca siewna (rzeżucha ogrodowa), roszpunka warzywna, mięta okrągłolistna, mięta długolistna, kminek zwyczajny, babka płesznik, szarłat, groch siewny z rośliną podporową.

Jeżeli rolnik korzysta z płatności w ramach pakietu „Rolnictwo zrównoważone”, to powinien zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wyników analizy gleby, jakie musi dostarczyć do ARiMR.

Złagodzone zostały też przepisy dotyczące sadów. Już teraz nie będzie wymogu zachowania rozstawu drzew w ramach pakietu „Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych”. Jednak dalej zostały utrzymane zasady spełnienia minimalnej liczby drzew w sadzie tradycyjnym, w przeliczeniu na 1 ha.

Zmienione zostały również stawki w ramach zachowania lokalnych ras koni. Zamiast 1500 zł za jedno zwierzę teraz będzie to 1900 zł/szt. w przypadku koni małopolskich i koni wielkopolskich oraz 1700 zł/szt. w przypadku pozostałych ras. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 12:36