StoryEditorPieniądze dla rolnika

Eurobarometr: ponad połowa Europejczyków za zwiększeniem dotacji dla rolników!

22.10.2020., 16:10h
Aż 76% obywateli UE uważa, że Wspólna Polityka Rolna daje korzyści nie tylko rolnikom, ale wszystkim obywatelom Unii, a ponad połowa respondentów uważa, że UE powinna zwiększyć swoje wsparcie dla rolników – podaje Eurobarometr. Jakie są jeszcze opinie o WPR i dotacjach dla rolników?
Komisja Europejska opublikowała 13 października 2020 roku wyniki najnowszego ogólnounijnego badania opinii publicznej Eurobarometr na temat rolnictwa i Wspólnej Polityki Rolnej. Badanie przeprowadzono od sierpnia do września 2020 r. Wzięło w nim udział ponad 27 200 respondentów w 27 państwach członkowskich.
Jak zatem WPR i dotacje dla rolników są postrzegane przez obywateli UE?

Wspólna Polityka Rolna przynosi korzyści wszystkim, nie tylko rolnikom

Niemal wszyscy respondenci (95%) uważają, że rolnictwo i obszary wiejskie są ważne dla „naszej przyszłości” w UE. Ponadto badanie pokazuje, że rośnie świadomość mieszkańców Unii na temat WPR – 73% badanych wie co to jest WPR.
Natomiast 76% twierdzi, iż przynosi ona korzyści wszystkim obywatelom, nie tylko rolnikom. W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. wskaźniki te były odpowiednio o 6 oraz o 15 punktów procentowych niższe.

Głównym celem WPR powinno być zapewnienie bezpiecznej, zdrowej i wysokiej jakości żywności

Ponadto 62% respondentów zgodziło się, że głównym celem Wspólnej Polityki Rolnej powinno pozostać zapewnienie bezpiecznej, zdrowej i wysokiej jakości żywności. Tegoroczne badanie wykazało również, że ponad połowa mieszkańców Unii uważa, że jednym z głównych celów WPR powinna być też ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianie klimatu, a także zapewnienie odpowiedniego poziomu życia rolnikom.
Coraz więcej Europejczyków twierdzi, iż UE wypełnia swoją rolę w odniesieniu do kluczowych celów WPR. Aż 80% jest zdania, że Unia najlepiej spełnia swoją rolę w przypadku dbania o bezpieczeństwo żywnościowe.

Ponad połowa mieszkańców opowiada się za zwiększeniem dotacji dla rolnictwa

Co ciekawe: rośnie też odsetek unijnego społeczeństwa, które wskazuje, iż wsparcie udzielane rolnikom jest zbyt niskie.W 2017 r. tak uważało jedynie 26% respondentów, obecnie już 39%.
Znalazło to również odzwierciedlenie, gdy obywateli zapytano, czy uważają, że UE powinna zwiększyć swoje wsparcie dla rolników – za tak opowiedziało się 56% badanych.
Rolnictwo ma wpływ na walkę ze zmianami klimatycznymi
Wzrasta znajomość wśród mieszkańców Unii logo rolnictwa ekologicznego. Badanie wykazało, że 56% respondentów jest świadomych logo, co w porównaniu z 2017 r., stanowi wzrost o 29 punktów procentowych.
Pomimo tego, że coraz więcej mieszkańców unijnej wspólnoty uważa, że rolnictwo jest jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych (wzrost w ciągu 3 lat do 42%), pozytywnie oceniany jest wkład rolnictwa w walkę ze zmianami klimatu (ten pogląd podziela 55% obywateli).

Co się poprawiło, a co pogorszyło na obszarach wiejskich w ciągu ostatnich 10 lat?

Mieszkańcy obszarów wiejskich dobrze oceniają środowisko i krajobraz (82%), dostęp do rekreacji i kultury (56%) oraz do obiektów edukacyjnych (54%). Ich zdaniem, w ciągu ostatnich 10 lat najbardziej poprawił się na obszarach wiejskich dostęp do szybkiego Internetu. Niestety na niekorzyść wypadła ocena możliwości zatrudnienia.

O tym, jak w badaniu wypadły poszczególne kraje członkowskie, będzie można się dowiedzieć pod koniec listopada, kiedy zostanie opublikowane pełne sprawozdanie.


dr Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 10:32