StoryEditorASF

Inspekcja weterynaryjna będzie mogła likwidować zwierzęta nieznanego pochodzenia

28.06.2022., 14:06h
Podczas spotkania Rady Ministrów zapadły kluczowe decyzje w sprawie ujednolicenia przepisów w zakresie i wyposażeniu Inspekcji Weterynaryjnej. W myśl nowych przepisów do walki z ASF, inspektorzy będą mogli wydawać decyzje o likwidacji zwierząt nieidentyfikowalnych o nieznanym pochodzeniu.

Prawo o zdrowiu zwierząt

Konsekwencją wdrożenia powyższych przepisów będzie m.in. kontynuowanie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zadań związanych z identyfikacją i rejestracją bydła, owiec, kóz oraz świń, przejęcie zadania związanego z gromadzeniem danych koniowatych oraz rozpoczęcie gromadzenia danych zwierząt pozostałych gatunków (jeleniowatych, wielbłądowatych) oraz zakładów drobiu, których identyfikacja i rejestracja jest wymagana unijnymi przepisami.

Upoważnienie do wydawania dokumentów identyfikacyjnych koniowatych poszczególnych ras pozostanie natomiast w kompetencjach związków hodowców koni uznanych do prowadzenia odpowiednich ksiąg hodowlanych, które to będą przekazywały dane bezpośrednio do komputerowej bazy danych prowadzonej przez ARiMR.

Likwidacja zwierząt nieznanego pochodzenia

Projektowana ustawa wprowadza przepis umożliwiający powiatowym lekarzom weterynarii w drodze decyzji likwidację zwierząt nieidentyfikowalnych o nieznanym pochodzeniu, a tym samym o nieznanym statusie zdrowotnym, które są realnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt. Przepis ten umożliwi powiatowym lekarzom weterynarii skuteczne egzekwowanie przepisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Nabywanie nieoznakowanych zwierząt, a konkretnie świń, wiąże się z naruszeniem przepisów, zgodnie z którymi świnie muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia. Zwierzęta nieoznakowane nie mogą zostać zaopatrzone w prawidłowo wystawione świadectwo zdrowia, co jednoznacznie wskazuje na nielegalność ich przemieszczania.

Element walki z ASF

Możliwość likwidacji nieoznakowanych zwierząt będzie dodatkowym narzędziem dla Inspekcji Weterynaryjnej przede wszystkim w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF). Dotychczas brak było w polskim prawie podstawy prawnej do eliminowania z produkcji zwierząt, co do których nie można było ustalić pochodzenia (z wyjątkiem bydła). Uzasadnieniem dla powyższego przepisu są dane dotyczące liczby gospodarstw, w których dokonano zgłoszenia rejestrującego o typie „dotychczas nierejestrowane”, co jednoznacznie wskazuje na nieznane pochodzenie zgłaszanych zwierząt.

W przypadku choroby takiej jak afrykański pomór świń konsekwencje spadają nie tylko na osobę nieprzestrzegającą przepisów, ale również na wielu hodowców zwierząt w obszarach objętych nakazami, zakazami i ograniczeniami ustalonych w związku z wystąpieniem ASF w danym gospodarstwie. Można więc uznać, że wprowadzenie takiego przepisu jest w interesie hodowców prowadzących swoje gospodarstwa zgodnie z przepisami.

Integracja systemów komputerowych

Projektowane przepisy mają umożliwić dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań, w tym zapewnienia efektywnej integracji z systemami Inspekcji Weterynaryjnej (np.: system TRACES czyli system kontroli i powiadamiania o przemieszczeniach zwierząt żywych i produktów pochodzenia zwierzęcego przez terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej) oraz z innymi systemami informatycznymi związanymi z ochroną zdrowia zwierząt.

Budowa systemu informatycznego wyniesie 34 mln złotych i zostanie pokryta ze środków ARiMR.

WK
fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 19:28