Policjant zastrzelił krowę, która uciekła z obory. Potrzeba szkoleń dla służbJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorZastrzelona krowa

Policjant zastrzelił krowę, która uciekła z obory. Potrzeba szkoleń dla służb

21.05.2024., 10:00h
Rolnicy proszą o szkolenia dla Policjantów i służb ratowniczych z zakresu obchodzenia się ze zwierzętami z powodu odstrzelenia krowy przez policjanta.

Ucieczki zwierząt z gospodarstw rolniczych

Ucieczki zwierząt z gospodarstw rolniczych, a w szczególności bydła, nie są niczym nowym. Choć rolnicy dbają o odpowiednie zabezpieczenia zarówno budynków inwentarskich, jak i pastwisk zdarza się, że bydło otworzy drzwi budynku lub przerwie ogrodzenie. Wówczas nie zawsze wystarczy pomoc sąsiada, a w akcje angażowane są służby ratownicze.

Jak poinformowała Dolnośląska Izba Rolnicza, do jednej z takich sytuacji doszło 9 maja br. w okolicach Kowar, w powiecie jeleniogórskim, gdzie rolnikowi uciekła krowa i biegała po okolicy. Niestety, ostatecznie zwierzę zginęło postrzelone przez policjanta. Jak podkreślają członkowie izby, „pomimo podjętych prób opanowania sytuacji i kontrolowania zwierzęcia, jego agresywne zachowanie i potencjalne ryzyko dla życia i zdrowia ludzi zmusiło policjanta do wykorzystania broni służbowej w celu unieszkodliwienia krowy”.

Zdaniem rolników, nie powinno dojść do odstrzału krowy, ponieważ była spłoszona i wystraszona wielogodzinnym bieganiem za nią ludzi. Jak wskazują członkowie izby, wystarczające byłoby użycie środków usypiających. Wówczas zwierzę nadal by żyło, a rolnik nie poniósłby straty finansowej.

Rolnicy chcą szkoleń dla policji

W związku z zaistniałą sytuacją, rolnicy z Dolnego Śląska zwrócili się do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, Nadinspektora Pawła Półtorzyckiego oraz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Zdzisława Króla z prośbą o podjęcie działań mających na celu zorganizowanie szkoleń dla służb właściwych, a w szczególności policji, podczas których wyjaśniono by im, jak mają radzić sobie ze zbiegłymi zwierzętami domowymi lub dziko żyjącymi.

Rolnicy proszą o broń ze środkami usypiającymi dla policjantów

Zdaniem rolników, policjanci nie tylko powinni zostać przeszkoleni z obchodzenia się ze zwierzętami zbiegłymi, ale również otrzymać broń ze środkami usypiającymi tzw. lotkami, która obecnie dysponuje weterynaria.

Podczas akcji 9 maja br. w okolicach Kowar, nie można było skontaktować się z weterynarzem dyżurnym, który szybko przyjechałby na miejsce i uśpić tymczasowo krowę. Gdyby policja dysponowała bronią ze środkami usypiającymi, nie doszłoby do sytuacji, w której policjant oddał strzał do krowy, ludzie nie zostaliby narażeni na jej atak, a rolnik nie poniósłby straty finansowej.

Zagłębie hodowli bydła w powiecie jeleniogórskim

Rolnicy zwracają uwagę na zaistniałą sytuację z uwagi na fakt, że w powiecie jeleniogórskim hoduje się dużo bydła. Ponadto istnieje zagrożenie ze strony zwierzyny dzikiej, np. dzików schodzących z gór i podchodzących do ludzkich siedlisk. Zdaniem rolników wystarczy, że policja podejmie współpracę z weterynarią, a ludzkie życia zostaną uchronione przed atakami spłoszonej zwierzyny.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: DIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 17:14