Małe żniwa 2026 ruszają. Pierwsze kombajny już wyjechały w polaMariusz Drożdż
StoryEditorŻniwa 2026

Pierwszy jęczmień już skoszony. Rolnicy zdradzają, kiedy u nich ruszą żniwa 2026

25.06.2026., 14:00h

Pierwsze kombajny wyjechały już w pola. Sprawdziliśmy, kiedy małe żniwa rozpoczną się w poszczególnych regionach Polski i jakie plony przewidują rolnicy.

Małe żniwa 2026 ruszają. Pierwsze kombajny już wyjechały w pola

Tegoroczne małe żniwa powoli startują. Wszystko przez wysokie temperatury i przyspieszone dojrzewanie jęczmienia ozimego. W części kraju pierwsze kombajny wyjadą na pola już w najbliższych dniach, a na Pomorzu Zachodnim pierwsze zboże zostało już skoszone. Według danych ARiMR w 2026 roku powierzchnia upraw jęczmienia ozimego w Polsce wynosi 463 tysiące hektarów.

U działacza „Solidarności” pierwsze żniwa 2026 w Polsce

Jako jeden z pierwszych w Polsce żniwa rozpoczął Edward Kosmal, rolnik z woj. zachodniopomorskiego i działacz rolniczej „Solidarności”. Nie był to jednak efekt wczesnego dojrzewania zbóż.

– Żniwa u nas w gospodarstwie rozpoczęte. Niestety trochę wcześniej, bo przez nasze pola przebiega budowana droga krajowa nr 10. Dlatego ziarno trzeba było sprzątnąć wcześniej – mówi rolnik.

Na razie skoszono około 6 ha jęczmienia ozimego z 40 ha przeznaczonych do zbioru. Jak relacjonuje Kosmal, plon wynosi około 4 t/ha. Sytuację częściowo poprawiły czerwcowe opady, które złagodziły skutki wcześniejszej suszy.

Zaorał 40 ha rzepaku

Znacznie gorzej wygląda sytuacja z rzepakiem. W gospodarstwach rodziny Kosmalów jesienią zasiano 150 ha rzepaku, jednak 40 ha plantacji trzeba było zaorać po uszkodzeniach spowodowanych wiosennymi przymrozkami i długotrwałą suszą. Na pozostałych plantacjach plony również nie zapowiadają się dobrze – rolnicy liczą na zaledwie 2–2,5 t/ha. Po czerwcowych opadach rzepak ponownie wypuścił pędy boczne i ponownie zakwitł, co opóźniło jego dojrzewanie. Z tego powodu zbiory planowane są dopiero około 20 lipca, a rolnik nie wyklucza, że część plantacji będzie wymagała desykacji.

Wielkopolska: wszystko zależy od upałów

Podobne sygnały płyną z Wielkopolski. Rolnicy przyznają, że jeśli prognozowane temperatury przekroczą 35°C, jęczmień ozimy bardzo szybko dojrzeje.

– Jeśli nadejdą zapowiadane upały powyżej 35 stopni Celsjusza, to jęczmień ozimy szybko dojrzeje i małe żniwa mogą ruszyć lokalnie w Wielkopolsce już w przyszłym tygodniu - mówią.

Zachodniopomorskie: jeszcze dwa tygodnie

Zdaniem Stanisława Barny, rolnika z Zachodniopomorskiego rozpoczęcie żniw jest już bardzo blisko.

– Jak będą tak silne upały, to myślę, że do dwóch tygodni zaczniemy żniwa – ocenia rolnik.

Lubelskie: susza przyspiesza dojrzewanie

Na Lubelszczyźnie o wcześniejszych żniwach decyduje przede wszystkim susza.

– Małe żniwa mogą rozpocząć się już niebawem i prawdopodobnie zbiegną się w czasie z dużymi żniwami, dlatego że jest straszna susza, która przypala zboża. Na górkach bieleje już nawet pszenica ozima. Jęczmień jest już właściwie złoty. Myślę, że pierwsze kombajny wyjadą w pola za ok. 10–15 dni – mówi nam prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek.

Dodaje również, że rzepaki na lżejszych glebach zaczynają już bieleć, a skutki suszy i przymrozków mogą sprawić, że krajowe zbiory będą wyraźnie niższe od oczekiwań.

Opolszczyzna i Mazowsze także szykują kombajny. "Będziemy robić próbę może dzisiaj"

Na Opolszczyźnie pierwsze próby koszenia mają rozpocząć się dosłownie za kilka dni.

– Kombajn jest już przygotowany. Może jeszcze dziś, a może jutro zrobimy pierwszą próbę. Myślę, że żniwa ruszą na dniach. Najpierw będziemy kosić jęczmień dwurzędowy, a za około tydzień przyjdzie kolej na jednorzędowy – mówi rolnik.

Na Mazowszu rolnicy przewidują, że pierwsze kombajny wyjadą około 10 lipca.

– Spodziewamy się, że żniwa rozpoczną się za około tydzień, może dwa. Mniej więcej koło 10 lipca – ocenia Dariusz Nowicki, przewodniczący Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Powiatu Płockiego.

Lubuskie: wszystko zweryfikuje pogoda

W województwie lubuskim również trwa odliczanie do rozpoczęcia zbiorów.

– Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to już za około tydzień pierwsze kombajny wyjadą w pola, by kosić jęczmień – mówi prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Andrzej Kałek. Zwraca jednak uwagę, że lokalnie ostatnie burze spowodowały wyleganie zbóż.

W Niemczech jęczmień już sypie

Żniwa rozpoczęły się również w Niemczech. W Westfalii-Lippe pierwsze wyniki zbiorów jęczmienia ozimego oceniane są jako dobre. Na słabszych glebach plony wynoszą 6–7 t/ha, a na lepszych stanowiskach 8–9 t/ha.

Tamtejsi rolnicy, podobnie jak w Polsce, zwracają jednak uwagę, że mimo przyzwoitych zbiorów sytuacja ekonomiczna gospodarstw pozostaje trudna przez wysokie koszty produkcji, energii i logistyki. Komisja Europejska jednocześnie ostrzega, że fala upałów może jeszcze pogorszyć perspektywy dla części upraw w Europie Zachodniej.

Ile dziś skupy płacą za jęczmień?

Na rynku krajowym ceny jęczmienia pozostają stabilne. Obecnie skupy oferują najczęściej od 600 do 700 zł za tonę, w zależności od regionu i jakości ziarna.

Najwyższe stawki sięgają 700 zł/t (m.in. woj. łódzkie i Wielkopolska), natomiast najniższe wynoszą około 600 zł/t (woj. zachodniopomorskie).

Kamila Szałaj, Justyna Czupryniak-Paluszkiewcz, Agnieszka Sawicka

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2026 14:02