StoryEditorWiadomości rolnicze

Nastolatki w akcji – cudze chwalicie, swego nie znacie…

12.06.2014., 12:06h
Sumiennie zbierali informacje, przeprowadzali wywiady z mieszkańcami, a na koniec przygotowali prezentacje promujące dziedzictwo przyrodnicze swojej okolicy. Po długich miesiącach wytężonej pracy, przyszedł czas na wręczenie nagród w konkursie „Teenagers in action”, który corocznie odbywa się w ramach programu wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej poprzez naukę języka angielskiego Youngster.

Konkurs „Teenagers in action”, którego organizatorem jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, ma na celu m.in.: wszechstronne wykorzystanie umiejętności uczniów, zarówno językowych, jak i intelektualnych, rozwijanie zdolności analizy informacji oraz pracy w zespole. W tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii konkursu, w myśl powiedzenia „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”, uczestnicy mieli okazję pochwalić się dziedzictwem przyrodniczym swojego regionu. Celem było uświadomienie uczniom wartości lokalnego dziedzictwa przyrodniczego, poznanie ciekawych obiektów przyrodniczych najbliższej okolicy oraz kreowanie pozytywnych postaw wobec tego dziedzictwa i lokalnej społeczności.

 

Konkurs „Teenagers in action” zaangażował młodzież na wielu płaszczyznach. Uczniowie tworzyli strony internetowe, blogi, nagrywali materiały video. Na koniec zaprezentowali efekty swojej pracy, m.in. podczas spotkań z mieszkańcami, uczestnicząc w posiedzeniach rady gminy, a także umieszczając prace na stronach urzędów gmin, domów kultury i szkół.

Spośród nadesłanych prac konkursowych, cztery projekty w sposób szczególny wyróżniły się wysokim poziomem merytorycznym i kreatywnością.

Laureatami konkursu zostali autorzy projektów:

 •             „Cicha woda brzegi rwie”, Gimnazjum w Woli, gmina Miedźna (woj. śląskie),

             „Horodło – kingdom of nature”, Gimnazjum w Horodle, gmina Horodło

(woj. lubelskie),

             „Natura w Dobrkowie”, Gimnazjum w Dobrkowie, gmina Pilzno

(woj. podkarpackie),

             „The natural heritage of Sępopol”, Gimnazjum w Sępopolu, gmina Sępopol (woj. warmińsko-mazurskie).

 Piątego laureata, podczas internetowego głosowania na Facebooku, wybrała publiczność. Zostali nimi uczniowie z gimnazjum w Zalewie (gmina Zalewo,

woj. warmińsko-mazurskie), którzy wykonali projekt pt. „Around Edwingi Lake”.

 Autorzy zwycięskich prac i ich nauczyciele przyjadą na dwudniową wycieczkę

do Warszawy, gdzie czeka ich szereg atrakcji.

O EFRWP:

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie. Do jednego z najważniejszych zadań Fundacji należy wspieranie oświaty na terenach wiejskich. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży, zamieszkujących wsie i małe miasta.

EFRWP

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 00:35