StoryEditorWiadomości rolnicze

Nie problemy, a wyzwania wiejskich kobiet

16.07.2014., 14:07h
Na temat wyzwań, jakie stoją przed kobietami z terenów wiejskich, rozmawiano w Koninie podczas Forum Debaty Publicznej „Kobieta wiejska między tradycją a nowoczesnością. Rola kobiet w społecznościach lokalnych”. W spotkaniu udział wzięła Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP.  

– Rosnąca – także na wsi – liczba organizacji pozarządowych pokazuje, że w Polakach jest masa inicjatyw, które coraz bardziej się wyzwalają i dają nam wiele satysfakcji – mówiła Anna Komorowska. Zwróciła uwagę również na to, że rolą prawdziwego lidera jest przekonywanie innych ludzi do współpracy i działania.

Podczas konferencji, która odbyła się 5 lipca, zwrócono uwagę na liczbę sołtysek w Polsce. Co trzeci sołtys to kobieta. Zaznaczono również, że kobiety stanowią 1/4 członków rad gmin i ok. 18% rad powiatów.

Forum zorganizowała Kancelaria Prezydenta i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, które zrzesza 31 stowarzyszeń lokalnych. 

Jako pierwsza wystąpiła Danuta Martowłos. Sołtyska sołectwa Mościsko opowiedziała o tym, co w ostatnim czasie działo się na terenie jej wsi.
– Zrealizowaliśmy międzypokoleniowy projekt ,,Dobry klimat dla rodziny”, którego celem była integracja środowiska. Organizujemy półkolonie, Klub Kolorowej Rabatki, święto pierogów, festyny rodzinne, tematyczne majówki, wycieczki. Dzięki funduszowi sołeckiemu położyliśmy kostkę przy stawie – chwaliła się sołtyska. 

Mirosława Jaśkiewicz, sołtyska z Lubelszczyzny, opowiedziała o utworzeniu wioski tematycznej we wsi Studzianka. Pomysł jest ściśle związany z historią tej wsi. To właśnie tu miało miejsce osiedlenie w XVII wieku ponad 200 Tatarów. 

– Organizujemy tatarskie festyny, marsz na mizar, warsztaty kuchni tatarskiej, plenery malarskie. Rocznie odwiedza nas ok. 2 tysięcy turystów – mówiła Mirosława Jaśkiewicz.
Podczas każdego wystąpienia zwracano szczególną uwagę na  rolę kobiet na terenach wiejskich. 

Anna Komorowska podkreśliła, że z wypowiedzi kobiet wynika, że traktują przeszkody jako wyzwania na przyszłość, a nie jak problemy.

Podczas konferencji rozmawiano o największych wyzwaniach, jakie stoją przed kobietami z małych miasteczek i wsi. Mówiono o walce z ukrytym bezrobociem oraz planach zatrzymania młodych na wsi. Próbowano znaleźć rozwiązania powyższych problemów. Pierwszy ze sposobów polegać ma na przejmowaniu przez lokalne stowarzyszenia przedszkoli i szkół, które stoją w obliczu likwidacji. Drugi – na tworzeniu miejsc pracy w lokalnych środowiskach.

Po raz pierwszy w konferencji udział wzięły panie ze Słowacji reprezentujące najstarszy w Europie Wiejski Parlament. Dba on o podnoszenie jakości życia na wsi, a także wspiera wszelkie lokalne inicjatywy mieszkańców.
Na koniec Zofia Szalczyk, wiceminister rolnictwa, opowiedziała o nowym rozdaniu unijnym i wyzwaniach, jakie stoją przed wsią. 

– Po pierwsze  – najwyższej jakości żywność produkowana w Polsce, a potem eksportowana na rynki europejskie. Po drugie – troska o środowisko. Po trzecie – zwiększenie dostępności do Internetu. Po czwarte – tworzenie nowych miejsc pracy. Warto dodać, że w nowym rozdaniu mamy do wykorzystania 42 mld euro. Trzeba je jak najlepiej wydać – przekonywała. 

 

Ewelina Hahnel

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. maj 2024 14:56