StoryEditorPtasia grypa

Ogniska ptasiej grypy w nowych regionach Polski

25.01.2020., 09:01h
Kolejne ogniska ptasiej grypy w kraju. Główny Lekarz Weterynarii informuje już o 14 ogniskach choroby na terenie kraju. Nowo odkryte znajdują się województwie dolnośląskim i Wielkopolsce. W jednym z gospodarstw do utylizacji jest 37 tys. indyków.
Kolejne ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy w kraju. Główny Lekarz Weterynarii informuje już o 14 ogniskach na terenie kraju w tym roku. Nowo odkryte znajdują się województwie dolnośląskim i Wielkopolsce. W gminie Ostroróg, w powiecie szamotulskim, do utylizacji jest ponad 37 tys. indyków.

Cztery nowe ogniska ptasiej grypy

Trzy w Wielkopolsce i jedno w województwie dolnośląskim – tam w ostatnich dniach w gospodarstwach rolnych i produkcyjnych lekarze weterynarii wykryli ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu. To już 14 ognisk tej choroby w tym roku na terenie kraju.

Utylizacja ponad 30 tys. zwięrząt

W miejscowości Zapust w powiecie szamotulskim w województwie wielkopolskim wykryto ptasią grypę u indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni. Utrzymywano tam ponad 37 tys. ptaków, które poddane zostaną utylizacji.

Dwa kolejne ogniska choroby wykryto na terenie powiatu ostrowskiego (woj. wielkopolskie): w gminach Raszków i Sobótka. Tam w gospodarstwach, gdzie wykryto ptasią grypę, utrzymywano ptactwo w ilościach nieprzekraczających 170 sztuk.

Jeszcze wcześniej na terenie województwa dolnośląskiego w miejscowości Strupice, w gminie Chojnów, w powiecie legnickim, ujawniono 11 ognisko choroby. W wyznaczonym gospodarstwie przebywało 219 sztuk drobiu różnych gatunków (91 kur niosek, 41 brojlerów kurzych, 17 gęsi, 70 kaczek) oraz 326 gołębi i 4 papugi.

Jak ochronić ptaki?

Zagrożone są zarówno duże fermy, jak i drób przydomowy. Dlatego w strefach zapowietrzonych i zagrożonych obowiązują ograniczenia, m.in. dotyczące transportu drobiu, a także nakaz utrzymywania drobiu w zamkniętych pomieszczeniach w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych.

Aby uchronić się przed chorobą, wszyscy rolnicy powinni przestrzegać zasad bioasekuracji, czyli przed wejściem do obiektów, gdzie utrzymywany jest drób, wykładać maty dezynfekcyjne, stosować odzież ochronną i nie wpuszczać nikogo obcego na teren gospodarstwa. Również hodowcom poza obszarami, na których występuje wirus, zaleca się trzymanie ptaków w zamkniętych budynkach i niewypuszczanie ich na zewnątrz, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z wirusem.

Więcej o formach ochrony przed ptasią grypą w tym artykule: Ptasia grypa – jak chronić kurniki przed chorobą?

Michał Czubak
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 11:23