StoryEditorPieniądze dla rolnika

Pomoc de minimis w rolnictwie będzie wyższa. Jaki limit dla gospodarstwa?

25.02.2019., 20:02h
Komisja Europejska zgodziła się na podwyższenie limitów pomoc de minimis w rolnictwie. Pomoc ze środków de minimis na jedno gospodarstwo wzrośnie do 20 tys. euro. A przy odpowiednich warunkach może wynieść nawet do 25 tys. euro. Z kolei krajowy pułap limitu de minimis wyniesie niemal 300 mln euro. 

Wyższa kwota de minimis, to większe możliwości państwa w pomocy dla rolników

Komisja Europejska w piątek, 22 lutego 2019 roku opublikowała rozporządzenie dot. wyższych limitów pomoc de minimis w rolnictwie. KE zdecydowała zwiększyć maksymalną kwotę, którą administracja państwowa lub samorządowa może przyznać na wsparcie rolników bez konieczności uzyskania zgody Komisji. 

Zwiększając maksymalną kwotę pomocy dla rolników, władze krajowe będą miały większą elastyczność i będą mogły szybciej i skuteczniej reagować, by wesprzeć rolników znajdujących się w trudnej sytuacji. W niektórych przypadkach kwota pomocy państwa, która może zostać przyznana rolnikom indywidualnym, zostanie zwiększona o 66%. Te nowe zasady będą uzupełniać zwykłe zasady dotyczące zgłoszonej pomocy państwa, które państwa członkowskie mogą w dalszym ciągu stosować – mówił Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Do 20 tys. euro limitu pomocy de minimis dla gospodarstwa rolnego

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, maksymalna kwota pomocy de minimis dla jednego gospodarstwa wzrośnie z 15 tys. do 20 tys. euro. Jest to limit, który gospodarstwo może wykorzystać przez okres trzech lat. 

Wzrośnie także limit krajowy pomocy de minimis. Komisja Europejska uznała, że aby nie zakłócać konkurencji między poszczególnymi państwami, krajowy pułap pomocy de minimis został ustalony na poziomie 1,25% rocznej produkcji rolnej danego kraju w tym samym okresie trzech lat. Oznacza to wzrost z 1 procentu. 

W przypadku Polski oznacza to, że teraz z budżetu krajowego oraz samorządu terytorialnego (głównie gmin) w okresie trzech lat będzie można wydać na pomoc dla rolnictwa niemal 296 mln euro. Do tej pory było to 225,7 mln euro.  

Jak na razie – na 31 stycznia 2019 roku – wykorzystanego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis wyniosło: 

  1. w rolnictwie – 162 717 272,52 euro, 
  2. w rybołówstwie – 2 824 587,82 euro. 

pomoc de minimis w rolnictwie będzie wyższa. Jaki limit dla gospodarstwa?

Gospodarstwo może uzyskać pomoc do 25 tys. euro

Komisja Europejska dała również możliwość zwiększenie pomocy de minimis do 25 tys euro dla jednego gospodarstwa. Jednocześnie kraj członkowski mógłby zwiększyć krajowy pułap pomocy de minimis do poziomu 1,5% rocznej produkcji w rolnictwie. W przypadku Polski oznacza to ponad 355 mln euro. 

Ale kraj musi spełnić łącznie kilka warunków, aby taką pomoc mógł przyznać rolnikowi: 

  • nie może wydać więcej niż 50% całkowitej krajowej puli pomocy na jeden sektor rolnictwa,
  • państwo będzie musiało utworzyć i prowadzić centralny rejestr wszelkiej pomocy de minimis na szczeblu krajowym. 

Od kiedy będzie obowiązywać nowy limit pomocy de minimis w rolnictwie? 

Nowe stawki maksymalnych kwot pomocy de minimis w rolnictwie mają obowiązywać od 14 marca 2019 roku i będą ważne do końca 2027 roku. 

Na czym polega pomoc de minimis? 

Zgodnie z unijnym prawem państwo nie może udzielać pomocy poszczególnym firmom czy gospodarstwom bez uzyskania na to zgody Komisji Europejskiej. Wyjątkiem od tej reguły jest właśnie pomoc de minimis, czyli pomocy, która jest stosunkowo niewielka. Komisja uważa, że taka forma pomocy nie zagraża konkurencji ani handlowi na rynku wewnętrznym.

Jak podkreśla Komisja Europejska, pomoc de minimis może być formą pomocy dla rolników w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, jak np. susza lub powódź. Może być również wykorzystywana, żeby zapobiegać chorobom zwierząt lub zwalczać je natychmiast po wystąpieniu ogniska choroby.  

Na co rolnicy mogą uzyskać pomoc de minimis? 

W Polsce z pomocy de minimis rolnicy mogą ubiegać się m.in. o: 

  • dopłaty do materiału siewnego (składane w ARiMR)
  • zwolnienie z podatku z czynności cywilno-prawnych, czyli 2% podatku przy zakupie ziemi rolnej, 
  • pomoc suszową lub za powódź
  • ulgi w opłacie składek na ubezpieczenie społeczne (KRUS);
  • ulgi w spłacie czynszu dzierżawnego za ziemię rolną dla KOWR;
  • ulgi w podatku rolnym dla gminy; 
  • dopłaty do kredytów klęskowych na zasadzie pomocy de minimis.

Paweł Mikos  
Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 06:05