StoryEditorUE

Protesty rolników w Niemczech. Wspiera ich... minister rolnictwa!

09.12.2020., 17:12h
Od 29 listopada niemieccy rolnicy blokują ciągnikami centra magazynowe Edeki, Rewe, Aldi i grupy Schwarz (Lidl, Kaufland). Protesty odbywają się też przed marketami, gdzie rolnicy wysypują bele kiszonki i słomy. Rolnicy są wściekli z powodu listu dużych sieci handlowych, które wysłały do kanclerz Angeli Merkel, skarżąc się na minister rolnictwa Julię Klöckner.

Surowe wymagania dla sprzedawców detalicznych

Poszło o to, że Klöckner przedstawiła 18 listopada projekt ustawy wdrażający unijną dyrektywę przeciwko nieuczciwym praktykom handlowym. W projekcie zawarto surowsze wymagania dla sprzedawców detalicznych żywności, niż te zawarte w unijnej dyrektywie.

Detaliści stosują nieuczciwe praktyki

Na konferencji prasowej prezentującej projekt ustawy, Julia Klöckner podała różne przykłady nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez detalistów, które zostaną w przyszłości zakazane. Zabronione będzie np. ustalanie terminu płatności dłuższego niż 30 dni za szybko psujące się towary. Anulowanie dostaw łatwo psującej się żywności byłoby możliwe tylko do 30 dni przed uzgodnioną datą dostawy. W projekcie ustawy zastrzeżono również, że detalista nie może jednostronnie zmieniać umów dotyczących dostaw i warunków płatności, standardów jakości, ceny, a także marketingu i przechowywania.

Minister rolnictwa powiedziała, że detaliści często dyktują warunki swoim dostawcom. Standardem stało się, że odbywa się to kosztem mniejszych producentów, a to nie pasuje do wizerunku szanowanego biznesmena. W jej ocenie nieuczciwe praktyki stały się rzeczywistością, a tak nie powinno być.

Rolnicy piszą list do kanclerz

W liście do kanclerz Merkel detaliści zarzucili minister rolnictwa kreowanie wypaczonego obrazu handlu żywnością. Napisali m.in. „Jesteśmy głęboko zszokowani tym masowym atakiem na reputację naszych firm, czujemy się osobiście zdyskredytowani”.

Na krytykę Julii Klöckner przez detalistów odpowiedzieli listem otwartym prezesi Niemieckiego Związku Rolników i jego regionalni odpowiednicy.

W liście tym zwrócono uwagę na to, iż działania sieci handlowych doprowadziły do tego, że wiele rodzin rolniczych w Niemczech od dawna znajduje się pod ogromną presją ekonomiczną, która zniszczyła zdolność do pracy, istnienie i trwałość wielu gospodarstw. Związki rolników wezwały sprzedawców detalicznych żywności do złożenia oświadczenia, w którym zobowiążą się do działania w sposób zrównoważony, odpowiedzialny i uwzględniający życzenia obywateli i konsumentów.

Tamtejsze organizacje rolnicze zwracają uwagę, iż niezależnie od tego, czy są to produkty bez GMO, bez chemii, czy z zachowaniem dobrostanu zwierząt, o tym, co i jak produkują niemieccy rolnicy, decyduje się nie w Brukseli czy w Berlinie, ale w Hamburgu, Kolonii i Essen oraz w Mülheim i Neckarsulm – w siedzibie Edeki, Rewe, Aldi i Lidla. Ci giganci łącznie mają bowiem 85% rynku, dlatego łatwo jest im ustalać standardy i ceny.

Szef Grupy Schwarz i rady nadzorczej Lidla chce rozmawiać z rolnikami

Protesty spotkały się z odzewem Klausa Gehriga, szefa Grupy Schwarz i rady nadzorczej Lidla i Kauflandu. Wystosował on list, w którym potwierdził, że chce rozmawiać i działać na rzecz poprawy sytuacji rolników.

Magdalena Szymańska
Fot. arch. prywatne

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 12:44