StoryEditorRynki

Przemysł i handel zabijają więcej gospodarstw niż upada przez ASF

25.09.2020., 17:09h
Po dwóch miesiącach stabilizacji ceny skupu świń w Niemczech poleciały w dół, podobnie stało się z cenami tamtejszych prosiąt. Nie było trzeba długo czekać, by obniżki przeniosły się na rynek polski, duński i holenderski. Pomimo tego, że ASF wykryto na razie jedynie u dzików, zakazy importu niemieckiej wieprzowiny, niemalże od razu wprowadziły Korea Południowa, Japonia i niestety także Chiny.

Eksport do Chin kuleje i unijni producenci zaczynają tracić

Odbija się czkawkom coraz większe uzależnienie unijnych producentów od chińskiego eksportu. Należy mieć na uwadze, iż pomimo spadku produkcji wieprzowiny wewnątrz unijnej wspólnoty, 36% produkcji musi wyjechać na zewnętrzne rynki, czyli państw trzecich. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku z Unii do Państwa Środka wyjechało 1,6 mln t wieprzowiny, tj. o prawie 70% więcej niż przed rokiem.

Państwo Środka jest największym na świecie eksporterem wieprzowiny a Niemcy, po USA i Hiszpanii, były trzecim co do wielkości jego dostawcą. Od kiedy po raz pierwszy w Chinach dwa lata temu odnotowano ASF, Chiny odbudowują swoje stado świń. Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że pogłowie trzody chlewnej w tym kraju w sierpniu wzrosło o 31,3% w skali roku, a stado loch o 37%, nie podaje jednak rzeczywistych rozmiarów pogłowia. Unijni eksperci twierdza jednak, że pogłowie świń w Państwie Środka ciągle spada. Choć jest ono nadal największe na świecie, nie jest w stanie wypełnić krajowego zapotrzebowania na wieprzowinę.

Niemcy straciły status kraju wolnego od ASF

Jeszcze...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 20:31