Grad zniszczył uprawy w WielkopolsceCzytelnik Topagar
StoryEditorZniszczenia upraw

Dramat rolników spod Kościana. Grad doszczętnie zniszczył uprawy

29.05.2024., 08:57h
Rolnicy z powiatu kościańskiego są załamani. Potężna burza z gradem doszczętnie zniszczyła część upraw.

Grad zniszczył uprawy w powiecie kościańskim

Pogoda w tym roku mocno daje się we znaki rolnikom. We wtorek 28 maja potężne burze z gradem nawiedziły Wielkopolskę. Szczególnie intensywne opady były w powiecie kościańskim. Niestety, spowodowały poważne uszkodzenia roślin uprawnych. Gradziny podziurawiły liście kukurydzy i buraków; ścięły też młode ziemniaki. W wyniku nawałnicy wysypało się część ziarna z kłosów zbóż. Jak podają rolnicy z powiatu kościańskiego, lokalnie spadło nawet 60 l wody na m2 w ciągu godziny. 

- Rośliny całkowicie wyległy w wyniku nawalnego deszczu, woda płynąca po polu spowodowała stworzenie się koryt i spływała do zaniżeń terenu. Dodatkowo grunt jest mocno nasiąknięty wodą, co sprawia, że nawet jeśli uprawa nie jest mocno uszkodzona w wyniku samego deszczu nawalnego czy gradu, to na takie pole długo nie uda się wjechać, żeby wykonać niezbędne prace, np. ochronę roślin – czytamy na portalu topagrar.pl.

Burze i grad nie odpuszczą. Synoptycy ostrzegają

Niestety, synoptycy nie mają dobrych wiadomości. W najbliższych dniach zapowiadają groźne burze, którym będą towarzyszyć opady gradu i silny wiatr. Niebezpieczne zjawiska pojawią się dziś we wschodniej Polsce. 

- Mieszkańcy wschodniej połowy Polski w drugiej połowie dnia powinni być przygotowani na wystąpienie burz, które miejscami mogą być silne – ostrzega IMGW. 

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 10:51