StoryEditorPOGODA

Jaka będzie pogodą w zimę 2023/24? Czy będzie sroga?

12.09.2023., 12:00h
Chociaż jeszcze w niektórych rejonach kraju termometry będą wskazywały ponad 30 stopni Celsjusza, to warto już teraz sprawdzić, co w pogodzie piszczy. Jaka będzie tegoroczna zima? IMGW podaje.

Jaka będzie pogoda w październiku? 

Analizując dane z poprzednich lat, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracowuje prognozy na kolejne miesiące można pokusić się o stwierdzenie, że październik będzie miesiącem ciepłym. Średnia temperatura powietrza będzie się wahać od 5,4 stopnia Celsjusza do ponad 10 stopni Celsjusza. Ten miesiąc nie przyniesie nadmiarowych opadów. Zdaniem IMGW, będą one mieściły się w normie. Prognozowane sumy opadów atmosferycznych to od 17,6 mm do 101,9 mm.

image
FOTO: fot. IMGW

Listopad w normie, ale bardziej deszczowo

Prognoza eksperymentalna IMGW zakłada listopad jako miesiąc deszczowy. Opady deszczu w tym miesiącu mają być powyżej normy i mają wynosić od 24,6 mm do 74,2 mm. Natomiast jeśli chodzi o średnie temperatury dobowe, to tutaj miesiąc mieści się w wieloletniej normie. Termometry wskażą wartości od 1,3 stopnia Celsjusza do 6,4 stopnica Celsjusza.

image
FOTO: fot. IMGW

Cieplejszy i wilgotny grudzień

W całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Słupki rtęci wskażą wartości od -3,1 stopnia Celsjusza do 3 stopni Celsjusza. Opady mają wynieść od 18 mm do 73 mm.

image
FOTO: fot. IMGW

Jaki będzie styczeń przyszłego roku?

Wprawdzie do stycznia 2024 roku jeszcze wiele się może zmienić, ale IMGW już zapowiada wstępnie czego możemy się spodziewać wraz z początkiem roku. Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej (od -4,4 stopnia Celsjusza do niespełna 2 stopni Celsjusza). W całym kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej (od 18 mm do 50 mm).

image
FOTO: fot. IMGW

Jak IMGW układa swoje prognozy? 

IMGW wylicza swoje prognozy w oparciu o normę wieloletnią, czyli średnie wyniki z lat 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”. 

Prognozowana średnia temperatura odnosi się do całego miesiąca, pod uwagę brane są odczyty z termometrów w dzień i w nocy. Z kolei prognozowana suma opadów odnosi się do sumy ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

oprac. M. Czubak
na podstawie IMGW
fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 16:47