PILNE! Protesty rolników w całej Polsce. Blokady dróg i autostrad przez 30 dniJózef Nuckowski
StoryEditorSTRAJK generalny rolników!

PILNE! Protesty rolników w całej Polsce. Blokady dróg i autostrad przez 30 dni

01.02.2024., 12:14h
To będzie gorący luty. Przez 30 dni w całej Polsce będą trwały protesty rolników. Zamierzają blokować przejścia graniczne z Ukrainą, drogi i autostrady we wszystkich województwach.

Wielki protest rolników w Polsce. Przez miesiąc będą blokować drogi i granicę

9 lutego Polska ponownie stanie. Na ten dzień rolnicy zapowiadają rozpoczęcie ogromnego 30-dniowego protestu w całym kraju. Strajki mają się zacząć blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą. Będą też blokowane drogi i autostrady we wszystkich województwach.

Jednym z powodów protestu jest wczorajsza decyzja KE o przedłużeniu bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą do czerwca 2025 roku.

- Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli ws. handlu z Ukrainą z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia - tłumaczy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Rolnicy: bierność rządu nie daje nam wyboru

Rolnicy zaznaczają, że "bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji KE w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy" nie pozostawiają im wyboru.

Organizatorzy protestów podnoszą także postulat odstąpienia od wymogów Zielonego Ładu. W ich ocenie pro środowiskowa polityka Brukseli utrudnia im prowadzenie gospodarstw i produkcję żywności. Domagają się też działań rządu poprawiających ich sytuację.

- Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej UE w proponowanym kształcie. Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku - czytamy w komunikacie rolniczej Solidarności. 

NSZZ RI „Solidarność” apeluje do wszystkich rolników o włączenie się do protestów.

- Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych - zaznacza. 

Rolnicy z okolic Elbląga już wczoraj ogłosili protest 

Potrzebę protestów widzi wielu rolników. Wystarczy wejść na fora rolnicze, by przekonać się, jak wielu gospodarzy dopytuje o miejsca strajków w ich okolicach. Wczoraj protest ogłosili m.in. rolnicy z okolic Elbląga. 

- Jest to inicjatywa oddolna okolicznych rolników. Uważamy, że trzeba dalej naciskać i wywierać presję, a nie odpuszczać. Owszem, dialog jest potrzebny, ale musimy na rządzących i UE pilnie wymusić szereg zmian – tłumaczy nam Damian Murawiec, rolnik z okolic Elbląga i organizator protestu. Dodaje, że od wybuchu wojny w Ukrainie minęły dwa lata, a problemy rolników spowodowane rosyjską agresją wciąż nie zostały rozwiązanie.

Fala rolniczego oburzenia zalewa też całą Europę. W ostatnich tygodniach protesty rolników odbyły się w Niemczech, Włoszech, Holandii, Francji, Rumunii, Belgii, Austrii, a także w Irlandii i na Litwie. Od dziś strajkują także Hiszpanie.

image
Rolnicy zablokują drogi w Elblągu

Protest rolników w Elblągu. Będą blokować drogi i wychodzić z ciągników

image
Jak rozwiązać kryzys w rolnictwie?

Protesty rolników: co dalej? Rolnicy mają już plan

image
Protest rolników - Francja

Protesty rolnicze we Francji: rząd spełni żądania rolników!

image
Strajk rolników

Wielki PROTEST rolników w całej Polsce: "Mamy rozrzutnik i nie zawahamy się go użyć"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 09:29