Protest rolników w Elblągu. Będą blokować drogi i wychodzić z ciągnikówD.Murawiec/Canva
StoryEditorRolnicy zablokują drogi w Elblągu

Protest rolników w Elblągu. Będą blokować drogi i wychodzić z ciągników

31.01.2024., 14:28h
- Trzeba dalej naciskać i wywierać presję - mówią rolnicy z okolic Elbląga. Dlatego na 9 lutego zapowiadają duży protest i blokadę dróg w mieście. Niewykluczone, że tego dnia odbędą się strajki także w innych miejscach w Polsce.

9 lutego protest rolników w Elblągu. "Trzeba dalej naciskać"

Polscy rolnicy nie składają broni. Dalej zamierzają walczyć o swoje gospodarstwa i przyszłość rolnictwa. Dlatego planują kolejne protesty. Na 9 lutego zapowiadają blokady dróg m.in. w Elblągu.

- Jest to inicjatywa oddolna okolicznych rolników. Uważamy, że trzeba dalej naciskać i wywierać presję, a nie odpuszczać. Owszem, dialog jest potrzebny, ale musimy na rządzących i UE pilnie wymusić szereg zmian – tłumaczy nam Damian Murawiec, rolnik z okolic Elbląga i organizator protestu. Dodaje, że od wybuchu wojny w Ukrainie minęły dwa lata, a problemy rolników spowodowane rosyjską agresją wciąż nie zostały rozwiązanie.

- My dalej stoimy w tym samym miejscu. UE przedłuża bezcłowy handel z Ukrainą niby z ograniczeniami, ale ta żywność nadal będzie do nas wpływać – mówi rolnik.

Rolnicy wyjdą z ciągników w trakcie protestu i wygłoszą swoje postulaty

Protest w Elblągu odbędzie się w godz. 10.00-15.00. Wezmą w nim udział m.in. rolnicy z Pasłęka, Małdyt, Morąga, Braniewa i Markus.

- Cały czas dołączają kolejne miejscowości. Mamy też wsparcie przewoźników, którzy dołączą do nas swoimi ciężarówkami, gdyż rozumieją nasze bolączki i sami borykają się z problemami w branży transportowej po wybuchu wojny. Także znów pokażemy siłę – zaznacza Murawiec.

Rolnicy zamierzają blokować elbląskie drogi i ronda. Wyjadą z ul. Żuławskiej kolumną ciągników i TIR-ów, a następnie na kilku skrzyżowaniach i rondach zrobią przystanki, wstrzymując ruch i wygłaszając postulaty.

- Wysiądziemy na tych postojach z ciągników i odczytamy swoje postulaty. Następnie rolnicy przedstawią sytuację na poszczególnych rynkach rolnych – tłumaczy organizator.

image

Zapowiedź protestu rolników w Elblągu

FOTO: D. Murawiec

Protest w Elblągu. Jakie są postulaty rolników?

A wśród postulatów znajduje się apel o ograniczenie importu towarów rolnych z Ukrainy, złagodzenie wymogów Zielonego Ładu i pakietu klimatycznego Fit for 55.

- Żywność, która wjeżdża z Ukrainy powinna być produkowana zgodnie z unijnymi normami. UE powinna też usłyszeć, że te wszystkie zielone wymogi są dla nas kulą u szyi – mówi Murawiec.

Apel o protest rolników w całej Polsce

Organizatorzy protestu w Elblągu zachęcają rolników z całej Polski, by tego dnia także przyłączyli się do akcji i wyjechali na drogi w swoich miejscowościach.

- Zachęcamy rolników z całej Polski, by też zorganizowali protesty w swoich regionach. Niech strajki rozleją się na całą Polskę – tłumaczy Murawiec.

I niewykluczone, że tak się stanie. Akcję protestacyjną przygotowują już rolnicy z woj. łódzkiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Na portalach społecznościowych widać duże zainteresowanie strajkiem wśród rolników.

Fala rolniczego oburzenia zalewa też całą Europę. W ostatnich tygodniach protesty rolników odbyły się w Niemczech, Włoszech, Holandii, Francji, Rumunii, Belgii, a także w Irlandii i na Litwie.

image
Jak rozwiązać kryzys w rolnictwie?

Protesty rolników: co dalej? Rolnicy mają już plan

image
Protest rolników - Francja

Protesty rolnicze we Francji: rząd spełni żądania rolników!

image
Strajk rolników

Wielki PROTEST rolników w całej Polsce: "Mamy rozrzutnik i nie zawahamy się go użyć"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 15:24