Ruszył protest rolników na przejściu granicznym w Kołbaskowie [FOTO]Facebook/Protest rolników
StoryEditorProtest Kołbaskowo

Ruszył protest rolników na przejściu granicznym w Kołbaskowie [FOTO]

22.01.2024., 10:00h
Trwa blokada przejścia granicznego w Kołbaskowie. Rolnicy z Niemiec przyjechali do Polski wyrazić swój sprzeciw wobec importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jakie są jeszcze ich postulaty?

Protest rolników w Kołbaskowie

Niemieccy rolnicy protestują na przejściu granicznym Kołbaskowo-Pomellen. Sprzeciwiają się w ten sposób proponowanemu przez KE przedłużeniu liberalizacji handlu z Ukrainą i importowi towarów rolnych z tego kraju. Zdecydowali się zablokować to przejście, bo wjeżdża przez nie najwięcej produktów rolnych z Ukrainy.

Także w innych regionach Niemiec trwa protest rolników, którzy sprzeciwiają się planowanym przez rząd cięciom ulg podatkowych, a także stopniowemu znoszeniu ulgi podatkowej na olej napędowy do maszyn rolniczych.

Protest rolników w Kołbaskowie – gdzie są zablokowane trasy?

Głównym punktem zbiórki protestujących jest przejście graniczne w Kołbaskowie, w województwie zachodniopomorskim oraz w miejscowości Pomellen po niemieckiej stronie. W związku z protestem została zablokowana autostrada A6 w Polsce i A11 w Niemczech. Utrudnienia w ruchu trwają od godz. 8.00. Koniec protestu został zaplanowany na godz. 13.00.

Joachim Rukwied: „O końcu protestów będzie można myśleć, gdy postulaty zostaną spełnione”

Jak poinformował niemiecki portal merkur.de, prezes Niemieckiego Związku Rolników, Joachim Rukwied, zapowiedział, że koniec protestów mogą zapowiadać negocjacje z rządem zakończone pozytywnym wynikiem dla rolników. Jeśli do tego nie dojdzie, protesty będą trwały i nabierały na sile.

Polscy rolnicy na proteście z Niemcami

W proteście rolników blokujących przejście graniczne z Niemcami uczestniczą również rolnicy z polskie „Solidarności” NSZZ RI. Jak poinformował członek organizacji, Stanisław Barna, Niemcy protestujący dziś na przejściu w Kołbaskowie planują  przyłączyć się do ogólnopolskiego protestu rolników zapowiedzianego na 24 stycznia 2024 r.

Jakie są postulaty rolników z Polski?

Wielki protest rolników w Polsce rozpocznie się za 2 dni i obejmie 140 miejscowości. Polscy gospodarze w trakcie manifestacji będą domagali się realizacji następujących postulatów:

  • wypłaty dopłat bezpośrednich,
  • wypłaty dopłat do zbóż za rok 2023 analogicznie do roku 2022,
  • wprowadzenia dopłat w wysokości 2 zł do 1 litra paliwa,
  • powrotu Unii Europejskiej do kontyngentów sprzed wojny w handlu z Ukrainą produktami rolnymi,
  • powołania niezależnych laboratoriów do badania produktów rolnych umożliwiających rolnikowi odwołanie się do tej instytucji,
  • wprowadzenia zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski,
  • wstrzymania przez Unię Europejską procedowania pomysłów klimatycznych i ekologicznych szkodliwych dla produkcji rolnej,
  • zmian zapisów Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027,
  • odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce i kontynuacja programów Locha plus,
  • wzmocnienia KGS przez przejęcie i budowę terminali zbożowych oraz realny eksport zboża przez grupę.

image
Protest rolników

Niemieccy rolnicy zablokują przejście graniczne z Polską. Protest przeciwko napływowi zbóż z Ukrainy

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TPR, merkur. de

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 21:19