Ceny rzepaky w górę, ale ceny świń spadają. Raport z rynków rolnychPaweł Mikos
StoryEditorRaport rynkowy

Ceny rzepaku w górę, ale ceny świń spadają. Raport z rynków rolnych

21.01.2024., 20:14h
Pogoda nie sprzyja sprzedaży zbóż i zakupom nawozów. Ceny zbóż również nie zadowalają, spadają ceny nawet pszenicy. Z kolei, aby zachęcić do zakupów niektórzy dystrybutorzy zdecydowali się na obniżki cen nawozów, tanieją zwłaszcza nawozy azotowe. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych?

Na giełdzie cena pszenicy wciąż niska. Nieco wzrosły ceny rzepaku

Kolejne przetargi na sprzedaż pszenicy do Egiptu wygrywają Rosjanie. Na europejskich giełdach ceny kontraktów na pszenicę i kukurydzę nie zmieniają się znacząco.

Odbijają za to ceny rzepaku, osiągając najwyższy poziom od początku roku (kontrakt lutowy oraz majowy wyceniono na około 437 euro/t). Do wzrostu przyczyniają się wątpliwości co do przyszłorocznych europejskich zbiorów oraz wzrost cen oleju palmowego w Malezji.

Nieśmiały wzrost odnotowują też kontrakty sojowe, aczkolwiek operatorzy pozostają jednak czujni, jeśli chodzi o sytuację w Ameryce Południowej pod względem plonów z bieżących zbiorów w Brazylii i stanu upraw w Argentynie po zakończeniu siewu. Giełda Papierów Wartościowych w Buenos Aires spodziewa się, że całkowita powierzchnia upraw soi w tym sezonie wyniesie około 17,3 miliona hektarów, a ponad 96% powierzchni jest zasiane. Warunki uprawy soi w Argentynie są obecnie zadowalające.

Spadają ceny tuczników, ale rosną ceny bydła

Na krajowym rynku żywca wieprzowego obniżki. U naszych zachodnich sąsiadów, miało być też taniej, ale obniżki zahamowały protestów rolników, które zahamowały nieco dostawy oraz spowodowały zakłócenia w transporcie również po stronie ubojni. Duża niemiecka giełda obniżyła ceny zaledwie o 1 eurocent/kg, tj. do 2 euro/kg w klasie E wbc. Jednak, jeśli rolnicy skomasują dostaw, może to dać dodatkowy impuls do spadków cen. Świnie tanieją także i to zdecydowanie mocniej, niż w Niemczech, w Belgii i w Holandii.

Nie poprawia się sytuacja pod względem konkurencyjności unijnego eksportu wieprzowiny. Świnie w Brazylii nadal tanieją a produkcja jest na ten rok zapowiadana jeszcze większa. Tak więc dla unijnych rolników ceny skupu żywca nie są wcale najwyższe, ale dla konkurencyjności unijnego eksportu do krajów trzecich są za wysokie.

Rosną ceny bydła

Na rynku żywca wołowego sygnał do podwyżek zdecydowanie wyraźniejszy niż przed tygodniem.

Jakie będą ceny oleju napędowego pod koniec stycznia?

Z analizy e-petrol.pl wynika, że w trzeciej dekadzie stycznia możemy spodziewać się lekkich podwyżek kosztów tankowania. Cena Pb 95 ma kosztować 6,22–6,34 zł/l, ON – 6,39–6,52 zł/l. Podwyżka oprze się Autogaz, którego cena powinna się utrzymać.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:47