Canva
StoryEditorEuropejskie rolnictwo

Europejska Rada Mleka: bez głębokich reform w UE, rolnicy dalej będą wyzyskiwani

20.02.2024., 18:10h
Sytuacja unijnych rolników i producentów żywności dramatycznie się pogarsza. Efektem są masowe protesty, które zalały niemal całą Europę. Europejska Rada ds. Mleka wystosowała do KE list z prośba o pilną interwencję. "Era nieopłacalnej produkcji żywności oraz masowego odchodzenia rolników z branży musi się skończyć".

Łagodzenie rolniczych protestów kolejnymi dotacjami nie jest długoterminowym rozwiązaniem

Europejska Rada ds. Mleka (EMB) wystosowała list otwarty do Komisji Europejskiej, w której apeluje o jak najszybsze wprowadzenie długoterminowych reform w systemie rolnym. Zdaniem jej przewodniczącego - Kjartana Poulsen‘a, era nieopłacalnej produkcji żywności oraz masowego odchodzenia rolników z branży musi się skończyć.

Tymczasowe łagodzenie protestów dotacjami i uzupełnianie jedynie najpilniejszych braków nie jest rozwiązaniem długoterminowym. Fundusze publiczne ani ulgi podatkowe nie są rozwiązaniem, ponieważ zasoby są ograniczone. Można je wykorzystać w ramach Zielonego Ładu jako zachętę i finansowanie przewidzianych środków, ale wyłącznie w połączeniu z reformami, które trwale zmienią kształt rynku i zapewniają rolnikom możliwość czerpania odpowiednich dochodów z prowadzonej produkcji – zauważa przewodniczący EMB.

image

Rolnicy protestujący na Mazowszu

FOTO: Józef Nuckowski

Opłacalność europejskiej produkcji rolnej musi przestać być uzależniona od unijnych dopłat

W swoim liście, lider Europejskiej Rady ds. Mleka zwraca uwagę, że konieczność zmian systemu, który jest obecnie niewydolny i promuje wyzysk rolników, za co w głównej mierze odpowiedzialny jest niesprawiedliwy rozkład marż w łańcuchu produkcyjnym. Aktualnie, w całym łańcuchu dostaw, to producent rolny zarabia najmniej, a rentowność jego produkcji uzależniona jest od unijnych dotacji, czyli pieniędzy podatników.

Sektor rolniczy musi przestać być uzależniony od pieniędzy podatników i iść w stronę sektora zrównoważonego, w którym marże są sprawiedliwie rozdzielone pomiędzy różnymi podmiotami rynku. Dopóki ten aspekt nie zostanie rozwiązany, będziemy po prostu podążać tą samą drogą, która postawiła nas, rolników, w niegodziwej sytuacji i doprowadziła do protestów w poszczególnych krajach, które wstrząsnęły UE – stwierdza Kjartan Poulsen.

Protesty rolników objęły prawie całą Europę

Po Europie rozlała się fala protestów. Od kilku tygodni rolnicy masowo wyjeżdżają na ulice, dając upust narastającemu niezadowoleniu i niepokojom, które zapoczątkowane zostały przez plany stopniowego wprowadzania ograniczeń w dotowaniu unijnych rolników oraz szeregu nowych wymogów związanych z Europejskim Zielonym Ładem. Dodatkowym zapalnikiem protestów wśród krajów graniczących z Ukrainą, jest import taniego surowca.

Kamila Dłużewicz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 03:12