fot. Twitter.com
StoryEditorPROTEST ROLNIKÓW

Ostry protest rolników w Brukseli. PŁONIE siedziba UE [WIDEO]

26.02.2024., 14:30h
Rolniczy protest w Brukseli trwa. Na ulicach stolicy Belgii doszło do dramatycznych starć między protestującymi rolnikami a siłami policyjnymi podczas demonstracji, które trwają od kilku tygodni w Europie.

Bruksela. GIGANTYCZNY protest rolników

Kilkuset rolników, przemieszczając się na ciągnikach, zebrało się w Brukseli, a szybko doszło do konfrontacji z policją. Mimo prób blokady przez służby, rolnicy zdołali ominąć policyjne zapory, korzystając ze ścieżki rowerowej. W wyniku tego manewru, doszło do podpalenia opon oraz rzucania petardami przez protestujących. Sytuacja wymusiła interwencję policji, która zdecydowała się użyć armatek wodnych.

Intensywne starcia policji z protestującymi

Niezależne źródła informują, że w wyniku starć zatrzymano kursowanie pociągów, a obszar wokół Ronda Schumana stał się miejscem intensywnych starć.


Protesty rolników są rezultatem inicjatywy europejskiej organizacji Via Campesina, reprezentującej małe i średnie gospodarstwa rolne.

Pożary opon miały miejsce kilkadziesiąt metrów od budynku Rady UE, gdzie dziś spotykają się ministrowie rolnictwa. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego wobec protestujących rzucających jajkami i petardami w budynek.

Według belgijskich mediów, policja zdecydowała się na wysłanie posiłków do dzielnicy europejskiej.

Czego domagają się protestujący rolnicy?

Główne postulaty rolników to wycofanie Unii Europejskiej z umów o wolnym handlu, zwłaszcza z krajami organizacji Mercosur, tj. Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Paragwaj. Umowa handlowa z Mercosur miała na celu zwiększenie przepływu towarów między UE a krajami Ameryki Południowej.

Dodatkowo, rolnicy domagają się lepszych wynagrodzeń oraz zmiany polityki rolnej UE, sprzeciwiając się propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym rolnictwa, takim jak ograniczenia wykorzystania gruntów rolnych w Unii Europejskiej.

Michał Czubak

fot. Twitter.com 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 06:03