StoryEditorPolicja

Rolnicy mają pomysł jak bezpiecznie jeździć po drodze kombajnem z hederem

20.10.2022., 16:10h
Kombajny z hederem z przodu oraz inne maszyny rolnicze, które przekraczają szerokość 3 metrów będą legalnie mogły poruszać się po drogach publicznych? Rolnicy wnioskują o zmianę przepisów.

Jazda z hederem do wykroczenie, za które grozi surowy mandat

Policja zwykle nie jest wyrozumiała, gdy przyłapie na drodze maszynę z hederem. Rolnik może zostać ukarany mandatem, który może sięgnąć nawet 5 tys. zł. W skrajnych przypadkach za próbę zaoszczędzenia czasu kombajnista będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 30 tys. zł!

Jak ważny jest czas podczas żniw, to wie każdy kto w rolnictwie pracuje. Czasami kilkukrotne zdejmowanie i montowanie hederu to strata mnóstwa czasu, a jazda z zestawem młócącym pozwala ten czas zaoszczędzać.

Rolnicy postulują o zmiany

Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XIII posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka o zmianę przepisów w zakresie zmian uregulowania prawnego przejazdów drogami publicznymi maszyn rolniczych (np. kombajnów zbożowych).

Szansa na to, że same kombajny będą mogły jeździć po drogach publicznych z hederami z przodu są nikłe, ale rolnicy mają na to rozwiązanie.

Zwracają się do ministra o stworzenie przepisów, na mocy której kombajny i maszyny rolnicze o szerokości powyżej 3 metrów, mogły poruszać się po drogach w asyście pojazdów pilotujących.

- Takie oznakowanie pozwoliłoby na zachowanie bezpieczeństwa dla użytkowników dróg oraz umożliwiały rolnikowi bezpieczne poruszanie się kombajnem bez konieczności odpinania hederu – zauważają rolnicy.

Michał Czubak
fot. KMP Zamość

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 10:53