StoryEditorUE

Rosja zniosła embargo na unijną wieprzowinę. Ale i tak mięso z Polski nie może trafić do Rosji

06.12.2017., 15:12h
Rosja zniosła embargo na żywiec wieprzowy i produkty wieprzowe wytwarzane w Unii Europejskiej. Te efekt przegranej Rosji przed WTO. Jednak świnie produkowane m.in. w Polsce dalej nie trafią na rosyjski rynek 

Rosyjskie embargo na unijną wieprzowinę nielegalne

6 grudnia 2017 roku Rossielchoznadzor (Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Sanitarnego Rosji) zniosła zakaz wwozu w związku z zagrożeniem ASF (afrykańskim pomorem świń) na swoje terytorium wieprzowiny z Unii Europejskiej. Jest to efekt decyzji WTO (Światowej Organizacji Handlu), która na początku 2017 roku uznała rosyjskie zakaz importu świń i wieprzowiny z UE za nielegalny.

– Uznajemy, że od dziś akty zakazujące wwozu wieprzowiny i produktów wieprzowych z krajów UE z powodu epidemii ASF utraciły moc prawną – powiedziała przedstawicielka Rossielchoznadzor.

Zakaz wwozu wieprzowiny z UE ze względu na ASF możliwy, oprócz niektórych regionów, w tym 4 województw z Polski.

– W związku z tym, sprzedaż trzody chlewnej i mięsa wieprzowego i produktów zawierających mięso wieprzowe może być wznowione z całego terytorium Unii Europejskiej, z wyjątkiem niektórych terytoriów administracyjnych państw członkowskich UE – można przeczytać w komunikacie Rossielchoznadzor. Wśród wymiennych przez rosyjski nadzór regionów znajduje się m.in., czeski Żylin, włoska Sardynia, regiony z Litwy, Łotwi i Estonii.

Niestety Rossielchoznadzor zabronił wwozu wieprzowiny także z 4 województw Polski:

  • z województwa lubelskiego,
  • z województwa mazowieckiego,
  • z województwa podlaskiego,
  • z województwa warmińsko-mazurskiego. 

Zakaz sprzedaży świń i mięsa wieprzowego utrzymany ze względów politycznych

Jednak Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Sanitarnego Rosji stwierdziła, że w związku ze zniesieniem embarga wynikającego z ASF na terenie UE „nie przewiduje się pogorszenia sytuacji z ASF w kraju”. Skąd ta pewność? Ponieważ jak na razie Rosja wciąż utrzymuje polityczny zakaz wwozu świń i wieprzowiny.

Zostało ono wprowadzone w sierpniu 2014 roku, jako odpowiedź Kremla na unijne sankcje gospodarcze. Unia wprowadziła w reakcji na zaangażowanie Rosji w destabilizację i kryzysy we wschodniej części Ukrainy oraz aneksję Krymu.

– Trzeba pamiętać, że po zniesieniu politycznego zakazu rosyjskie hodowle świń będą zagrożone — mówi Julia Mełano.

W 2013 roku, czyli przed wprowadzeniem embarga, unijny eksport wieprzowiny do Rosji był wartokoło 1,4 mld euro, a Rosja była odbiorcą około 1/4 całego eksportowanego przez Unię mięsa wieprzowego.  

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 12:29