StoryEditorWiadomości rolnicze

Telus: zleciłem kontrole zbóż w magazynach w Polsce

11.04.2023., 21:04h
W związku z napływem ukraińskiego ziarna, minister rolnictwa Robert Telus zlecił kontrole zbóż, które są w magazynach firm w Polsce. Zapowiedział też, że wystąpi do KE, aby zboże z Ukrainy trafiało równomierne do całej Unii, a nie tylko do krajów przygranicznych.

Dziś po południu odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego ws. zboża, które zwołał premier Mateusz Morawiecki. W obradach udział wzięli ministrowie rolnictwa, aktywów państwowych, infrastruktury i spraw zagranicznych. 

 

Telus: każda przesyłka żywności z Ukrainy będzie dokładnie kontrolowana

Minister rolnictwa Robert Telus przekazał po spotkaniu, że jednym z głównych punktów rozmowy było wzmocnienie kontroli zboża z Ukrainy. 

- Bardzo nam zależy na tym, żeby towar, który płynie z Ukrainy odpowiadał naszym normom i żebyśmy byli pewni tego, co do nas przyjeżdża – zaznaczył szef resortu rolnictwa i dodał, że nie chodzi tylko o zboże, ale także o inne produkty rolne, np. drób, mleko, mąka.

 

Skarbówka będzie monitorować tranzyt zboża z Ukrainy przez Polskę

Natomiast we wzmocnienie monitoringu tranzytu zboża przez Polskę do innych krajów ma się włączyć Krajowa Administracja Skarbowa. 

- Rozmawiałem osobiście z szefem KAS-u o monitoringu tranzytu zboża przez Polskę. Musimy mocno to kontrolować, żeby zboże nie pozostawało w Polsce. KAS się do tego zobowiązał – zaznaczył Telus. 

 

Telus: zleciłem kontrole zbóż, które są w magazynach firm w Polsce

Minister poinformował też, że zlecił Głównemu Inspektorowi Weterynarii kontrole zboża, które już jest w Polsce w magazynach różnych firm.

- Chcemy to zboże skontrolować, żeby mieć pewność, że jest ono dobrej jakości, gwarantującej bezpieczeństwo Polaków. Będą więc przeprowadzane wyrywkowe kontrole tego zboża w różnych firmach. Zależy mi, żebyśmy mieli pełny monitoring, jakie zboże mamy w Polsce – zaznaczył Telus.

 

Zboże będzie miało priorytet przed węglem

Kolejną pilną kwestią poruszaną podczas sztabu było wzmocnienie eksportu, który ma złagodzić kryzys na rynku zbóż. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zadeklarował, że zboże będzie miało priorytet przed węglem w portach i na kolei.

- Będziemy robić wszystko, żeby to zboże jak najszybciej z Polski wyeksportować. Z jednej strony blokada importu, z drugiej jak najszybsze wytransportowanie nadwyżek z Polski – zaznaczył Telus i dodał, że chce do żniw zdjąć z rynku 4 mln ton zboża.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik dodał, że koleje państwowe są w stanie uruchomić taką ilość przewozów, aby „ten eksport zbóż znacznie się zwiększył”.

 

Ambasadorowie włączą się w poszukiwania chętnych na polskie zboże

Kolejną kwestią omawianą na posiedzeniu sztabu kryzysowego było zdobycie nowych rynków eksportowych.

- Ministerstwo spraw zagranicznych zadeklarowało chęć zaangażowania się w zdobywanie tych rynków. Już jutro odbędzie się spotkanie z ambasadorami wszystkich krajów, gdzie mamy potencjalnych klientów na zboża – powiedział Telus.

 

Elewarr i Agencja Rezerw Strategicznych mają współpracować przy skupie zboża

Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik dodał, że Elewarr będzie współpracował z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych przy skupie pszenicy na cele strategiczne, który niebawem zostanie uruchomiony. 

- Sztab kryzysowy ma na celu szersze, spójne działanie wszystkich agent rządowych, które mogą przyczynić się do wywozu zboża z Polski – powiedział Bartosik.

 

Minister rolnictwa: wystąpimy do KE, aby zboże z Ukrainy trafiało równomierne do całej Unii, a nie tylko do Polski

Telus odniósł się także do dzisiejszego spotkania ze związkami rolniczymi z Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Czech. Poinformował, że zaproponuje ministrom rolnictwa tych krajów wspólnie wystąpienie do UE o wprowadzenie cła i kaucji na ukraińskie zboże, a także o równą alokację ukraińskich towarów. 

- Chcemy, aby produkty które wpływają do Unii Europejskiej z Ukrainy były solidarnościowo i równomiernie rozkładane na wszystkie państwa członkowskie. Chodzi o to, by ciężaru nie dźwigały tylko kraje frontowe, przygraniczne – zaznaczył Telus.

Kamila Szałaj, fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:55