StoryEditorPogoda długoterminowa

Wiele burz, susza i podtopienia. Prognoza pogody na lato 2022 Józefa Gorella

30.06.2022., 09:06h
Nadchodzące lato charakteryzować będzie się opadami deszczu, głównie z towarzyszącymi burzami. W wyniku zróżnicowanych opadów w wielu rejonach kraju będzie panować susza.

Bedzie sucho?

Większych opadów deszczu należy spodziewać się w drugiej dekadzie lipca, najintensywniejszych opadów i burz z gradem w sierpniu oraz w drugiej dekadzie września. Lokalnie wystąpią też nawałnice. Od trzeciej dekady września, w październiku i do połowy listopada będzie sucho. W wielu rejonach kraju susza może być bardzo dotkliwa. Okresowe, krótkotrwałe i niewielkie opady deszczu wystąpią jedynie w rejonach północnych i wschodnich kraju.

Chłodny prąd równikowy La Niña, który w tym roku dominuje, przynosi, jak zawsze, średnio niższe temperatury. Dni z temperaturą powyżej 30°C będzie jeszcze mniej niż w poprzednim roku, dni upalnych z temperaturą około 35°C będzie bardzo mało. Od letniego przesilenia nadchodzi bardzo niespokojny okres geologiczny, który obejmie cały 2023 rok. Polska pod tym względem jest bezpieczna, ale jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, już nie. W roku 2023 nie zalecałbym podróży w strefy sejsmiczne. W poprzednich dekadach takimi latami były 2004 (trzęsienie Ziemi w Indonezji) oraz 2015 (trzęsienie ziemi w Nepalu). Te najpotężniejsze zjawiska powstają najczęściej w okresie pełni i nowiu.

 • Lipiec
  temp. min 8 stopni Celsjusza
  temp. max. 35 stopnie Celsjusza

Pierwsza dekada lipca słoneczna, lokalnie z niewielkimi opadami deszczu, w ciągu dnia do 30°C, ale noce chłodne. Wiatr słaby, zmienny. Druga dekada z dynamiczną pogodą, wystąpią burze z gradem i z nawałnicami szczególnie po pełni Księżyca, która przypada na 13 lipca. Wiatr okresami silny, lokalnie bardzo silny, na Bałtyku może wystąpić sztorm, a w górach halny. Okresami bardzo upalnie do 35°C. Początek trzeciej dekady nadal burze z gradem i z silnym wiatrem, druga połowa dekady mniej burz, więcej słonecznych dni. Wiatr słaby, zmienny.

 • Sierpień
  temp. min 8 stopni Celsjusza
  temp. max 35 stopni Celsjusza

Z nadejściem sierpnia powrócą burze z gradem i nawałnicami, w wielu rejonach kraju wiatr silny, porywisty o charakterze sztormu. Zwiększy się częstotliwość opadów, co będzie niekorzystnie wpływać na zbiór zbóż, okresami temperatura powyżej 30°C, po przejściu frontów nastąpi gwałtowne ochłodzenie. Druga dekada niemal identyczna, nadal z burzami i gradem, lokalnie z nawałnicami. Pomiędzy przechodzącymi frontami więcej rozpogodzeń, okresami temperatury dojdą do 32°C. Trzecia dekada ponownie więcej opadów, burz z gradem, wiatr silny porywisty, w górach halny, a nad morzem – sztorm. Najwięcej opadów w rejonach wschodnich i południowo-wschodnich, będą tam powodować podtopienia i lokalne powodzie.

 • Wrzesień
  temp. min -1 stopni Celsjusza
  temp. max 30 stopni Celsjusza

Początek pierwszej dekady jeszcze z burzami, później z każdym dniem coraz mniej opadów i więcej słonecznych dni. Spływ gorącego powietrza z południowego zachodu, maksymalne temperatury do 30°C, w czasie burz wiatr okresami silny, porywisty. Druga dekada powrót dynamicznej pogody, spływ gorącego powietrza z południowego zachodu z burzami i z gradem, lokalnie wystąpią nawałnice z intensywnymi opadami deszczu, które będą powodować podtopienia. Wiatr w czasie burz okresami bardzo silny. Nad morzem i w górach o charakterze sztormu. W trzeciej dekadzie pogoda się uspokoi, powstaną ośrodki wyżowe, dużo słonecznych dni z niewielkimi opadami deszczu. Wiatr słaby, zmienny. W ciągu dnia temperatury do 24°C. Pod koniec miesiąca w rejonach północno-wschodnich w nocy pojawią się pierwsze przymrozki.

Józef Gorell
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 12:10