StoryEditorKoło Gospodyń Wiejskich

Czy KGW będą musiały mieć kasę fiskalną?

09.12.2021., 13:12h
Do tej pory Koła Gospodyń Wiejskich były zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej do końca 2021 r. Wiceminister Anna Gembicka poinformowała o nowym rozporządzeniu w tej sprawie. KGW prowadzące ewidencję uproszczoną mają na to jeszcze 2 lata.

Jak poinformowała wiceminister Anna Gembicka, zgodnie projektem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2021 r., Koła Gospodyń Wiejskich prowadzące uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (UEPIK) do końca 2023 r. będą zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych. 

Kiedy KGW mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów ?

Koła gospodyń wiejskich mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów jeżeli nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego i osiagają przychody:

  • ze składek członkowskich, dotacji, darowizn i zapisów,
  • sprzedaży wyborów sztuki ludowej (rękodzieło, rzemiosło, żywność regionalna),
  • sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
  • odsetek od środków na rachunkach bankowych.

Jednocześnie wysokość uzyskanego dochodu z tych źródeł w roku poprzedzającym rok podatkowy nie mogła przekroczyć wysokości 100 000 zł.

Wybór uproszczonej formy ewidencji przychodów i kosztów należy zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego – za pośrednictwem powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modenizacji Rolnictwa – w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym koło rozpoczyna prowadzenie ewidencji, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność, w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności.

Na czym polega uproszczona ewidencja przychodów i kosztów ?

Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów (UEPiK) to ściśle określone rozporządzeniem zestawienie przychodów i kosztów w układzie pozwalającym na zebranie wszystkich danych potrzebnych do wypełnienia deklaracji CIT-8 (czyli do rozliczenia się KGW z urzędem skarbowym - z podatku od osób prawnych - co jest obowiązkiem każdego koła).

W uproszczonej ewidencji:

  • przychody wpisywane są w niej w podziale na przychody określone w art. 24 ustawy o KGW,
  • koszty muszą być wpisywane ze wskazaniem, które są, a które nie są kosztami uzyskania przychodów,
  • po zakończeniu każdego miesiąca trzeba wypełniać zestawienie przepływów finansowych, w którym suma przychodów, koszów i dochodów miesiąca musi zostać wpisana w podziale na zwolnienia podatkowe, które są stosowanie w organizacji,
  • wykazywane muszą tu być także wydatki finansowane z dochodów zwolnionych z podatku w poprzednich latach,
  • koło musi prowadzić ponadto ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (na przykład licencje, programy komputerowe itp.).

W UEPiK nie ma ewidencji operacji pieniężnych np.: kasy, wyciągów bankowych, zaliczek, rozrachunków. Do decyzji koła pozostaje, w jaki sposób zbiera informacje o posiadanych pieniądzach, należnościach i zobowiązaniach czy innych składnikach jej majątku, niebędących środkami trwałymi.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 08:54