StoryEditorWiadomości rolnicze

Dzisiejsza Jagna to góralka

03.10.2014., 14:10h
Małgorzata Cebula z Łącka została laureatką pierwszej edycji konkursu „Jagna 2014”. Jurorzy wyróżnili także Magdalenę Grabowicz i Agnieszkę Okos.   

Konkurs adresowano do kobiet. Mogły w nim wziąć udział panie w każdym wieku. Do eliminacji zgłosiło się ponad 80 uczestniczek. Dwanaście finalistek wyłoniono w drodze internetowego głosowania. Finałowa gala odbyła się 19 września w skansenie w Nagawkach.

Dumne i utalentowane

Kandydatki do tytułu Jagny musiały przekonać jury, że są dumne ze swojego pochodzenia, znają lokalne tradycje, dbają o ich zachowanie i promują je wśród młodego pokolenia. Wystąpienie każdej uczestniczki poprzedzała filmowa prezentacja na telebimie, potem każda z pań musiała zareklamować się na żywo, a wreszcie – odpowiedzieć na pytania jurorów. Panie chwaliły się kultywowaniem tradycji kulinarnych i promocją produktów regionalnych. Inne posiadały talenty taneczne i wokalne, jeszcze inne sławiły wieś i jej wartości w poezji i literaturze czy też korzystając z multimedialnych możliwości portali internetowych.

Serca publiczności i jurorów podbiła obdarzona dźwięcznym głosem i śpiewająca pięknie gwarą Małgorzata Cebula z gminy Łącko. Ta góralka z krwi i kości od 2003 roku należy do Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy”. Zespół jako jeden z nielicznych kultywuje tradycje i folklor tzw. górali białych. Pomimo codziennych obowiązków Małgorzata Cebula znajduje czas, by nie tylko działać w zespole pieśni i tańca, ale i pracować z dziećmi i młodzieżą oraz organizować wydarzenia kulturalne. Miłość do gór i góralskiego folkloru wyssała z mlekiem matki. Jest zafascynowana obyczajami i kulturą ziemi łąckiej i nie wyobraża sobie, by miały one odejść w zapomnienie. Okazało się jednak, że Małgorzata Cebula nie weźmie udziału w ostatnim projekcie swojego zespołu – mszy góralskiej, która odprawiona miała zostać 21 września br. Jedną z nagród dla zwyciężczyni konkursu było bowiem spotkanie z parą prezydencką na dożynkach w Spale. Jagna 2014 będzie również reprezentowała Polskę podczas Targów Tradycji w Brukseli w listopadzie br. oraz podczas innych wydarzeń promujących tradycję polskiej wsi.

Drugie miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka konkursu – 16-letnia Magdalena Grabowicz z gminy Dmosin. Mimo młodego wieku reprezentantka gospodarzy aktywnie bierze udział w propagowaniu tradycji Ziemi Dmosińskiej – tańczy w zespole pieśni i tańca „Mrożanie”. Kultywuje rodzinne tradycje wypieku pierników. O jej mamie Annie Grabowicz, która zarejestrowała produkt tradycyjny o nazwie „Piernikowa chatka znad rzeki Mrogi” i uruchomiła własną cukiernię, pisaliśmy na naszych łamach przed dwoma laty. Magda  zachwyciła publiczność oryginalną grą na drewnianych łyżkach z akompaniamentem akordeonu. 

Trzecie miejsce na podium przypadło Agnieszce Okos z gminy Tarnów Opolski. Reprezentantka Opolszczyzny jest twórczynią ludową. Od 6. roku życia skrobie opolskie kroszonki. Zajęła m.in. drugie miejsce w konkursie kroszonkarskim organizowanym przez Muzeum Wsi Opolskiej. Drugą jej pasją jest malowanie porcelany. Maluje wzory inspirowane folklorem, które następnie przenosi na przedmioty codziennego użytku – meble, odzież. Można je oglądać w internetowej galerii, którą stworzyła artystka.

Specjalne wyróżnienie rektora Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, która była jednym ze sponsorów konkursu, zdobyła Anna Antoszczuk z gminy Rudka. Ta absolwentka filologii polskiej i dziennikarstwa obroniła pracę magisterską na temat nazewnictwa pokarmów i napojów  na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Prowadzi badania językowe lokalnej gwary, promuje region, opowiadając o historii i kulturze ludowej w radiu. Przygotowuje filmy promocyjne podlaskim gminom, promuje w internecie przepisy kulinarne z Podlasia. 

Szanujemy folklor

– Konkurs „Jagna 2014” odbył się po raz pierwszy i był dla nas ogromnym wyzwaniem, któremu bez pomocy wielu życzliwych osób sami byśmy nie sprostali. Wszystkim osobom i instytucjom serdecznie dziękujemy – powiedziała inicjatorka konkursu, Maria Sadzewicz-Nowak, i dodała: 

– Chcieliśmy pokazać, że mamy się czym pochwalić, i warto to ocalić dla następnych pokoleń. Dlatego projekt skierowaliśmy do kobiet, bo to przede wszystkim one kultywują tradycję i one przekazują miłość do folkloru swoim dzieciom. Choć nie stawialiśmy ograniczeń wiekowych, większość uczestniczek to młode dziewczyny. Wiele z nich mogło się już pochwalić ciekawymi pomysłami i sukcesami, jakie odniosły w swoim środowisku. Te przebojowe dziewczyny są przekonane, że kultura ludowa to nie żaden „obciach” i potrafią o tym przekonywać swoich rówieśników. Pozytywny odzew, z jakim spotkały się konkurs i finałowa gala w naszym skansenie, daje nam wiele do myślenia. Być może wybory Jagny staną się imprezą cykliczną.

Pomysłodawczynią konkursu jest znana z naszych łamów Maria Sadzewicz-Nowak, twórczyni Żywego Skansenu Folkloru w podłódzkich Nagawkach. W organizacji imprezy wspomogła ją agencja „Todo Media”, a patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Rolnictwa. „Tygodnik Poradnik Rolniczy” był patronem medialnym projektu, który ma promować wieś, produkty regionalne, muzykę ludową oraz historię.

Grzegorz Tomczyk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 07:36