StoryEditorOgród

Co warto wiedzieć o kalinie sztywnolistnej?

30.10.2021., 10:10h
Kalina sztywnolistna jest pięknym dużym krzewem liściastym, który urzeka swoim wyglądem nie tylko wiosną i latem, ale również zimą. Jej sztywne duże liście pozostają na roślinie przez cały rok, stanowiąc niebanalną dekorację szarego, zimowego ogrodu.

Kaliny to atrakcyjne i cenione krzewy ozdobne. Znanych jest ponad 170 ich gatunków, ale w ogrodach spotyka się zwykle tylko kilka z nich. Jedną z mniej popularnych i dość rzadko uprawianych jest pochodząca z środkowych i zachodnich Chin – kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum).

Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum) to roślina należąca do rodziny piżmaczkowatyc (Adoxacae), która do Europy kalina przywędrowała jako roślina ozdobna na początku XX wieku. Bardzo często znajduje się ona w zasobach w kolekcjach ogrodów botanicznych.

Kalina sztywnolistna jest rośliną wieloletnią, która kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Może osiągnąć nawet 3-4 metry wysokości i szerokości, przez co potrzebuje trochę miejsca. 

Jakie wymagania ma kalina sztywnolistna ?

Podobnie jak inne krzewy zimozielone uprawiane w klimacie Polski kalina sztywnolistna wymaga miejsc osłoniętych od wiatru, zacisznych, najlepiej półcienistych. Gleba powinna być żyzna i świeża, stale wilgotna. Roślina źle znosi długotrwałą suszę oraz silne mrozy. Krzewy, a w szczególności te, które rosną na stanowiskach słonecznych oraz młode egzemplarze, należy okrywać na zimę stroiszem, agrowłókniną lub słomą. Podczas ostrych zim liście i pędy mogą częściowo przemarzać, ale po silnym wiosennym cięciu krzewy dosyć dobrze się regenerują. Roślina jest rzadko atakowana przez szkodniki.

Jak uprawiać i pielęgnować kalinę sztywnolistną ?

Uprawa kaliny sztywnolistnej nie jest trudna. Ponieważ roślina pochodzi z ciepłego klimatu, czasami w zimniejszych rejonach Polski może mieć problemy z zimowaniem. Z tego względu jej uprawa powinna się odbywać w miejscach osłoniętych od wiatru, a młode krzewy warto okrywać na zimę włókniną lub stroiszem.

Kalina zimozielona preferuje stanowisko słoneczne w lekko półcieniste. Można ją sadzić również w cieniu, ale wówczas pokrój rośliny będzie mniej zwarty, a kwitnienie mniej obfite.

Polecane odmiany kaliny sztywnolistnej

Kalina sztywnolistna występuje w kilku odmianach, które mogą zainteresować posiadaczy ogrodów:

  • Cree - jest bardziej zwarta niż krzewy gatunku, nie zwija liści w czasie mrozu, a jej kwiaty są białe. Rośnie też zdecydowanie wolniej niż podstawowy gatunek i uchodzi za najbardziej odporną na mróz odmianę kaliny sztywnolistnej,
  • Willowwood - charakteryzuje się zwartym i zagęszczonycm pokrojem i również dobrze zimuje,
  • Roseum - ta odmiana kaliny ma kwiaty w pąku różowe, zaś rozkwitłe białe,
  • Variegatum - to ciekawa odmiana o pstrych liściach. Są one pokryte nieregularnie rozmieszczonymi kremowobiałymi plamami. W tej odmianie kaliny sztywnolistnej może jednak pojawiać się tzw. rewersja, czyli zmiana barwy liści na zieloną, taką jaką ma podstawowy gatunek.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 13:26