StoryEditorWiadomości rolnicze

Sieje spustoszenie

20.04.2015., 14:04h
Wśród szkodników często opanowujących uprawy sadownicze na uwagę zasługuje kwieciak gruszowiec, który sieje spustoszenie. Jeżeli w latach ubiegłych odnotowano dużą presję tych chrząszczy, to w tym sezonie nie ma co liczyć, że będzie inaczej. Żeby walka z tym szkodnikiem przyniosła oczekiwany skutek, dobrze jest poznać przeciwnika z bliska.   

Ten chrząszcz osiąga długość do 6 milimetrów, jest ciemnobrązowy i podobnie jak kwieciak jabłkowiec ma długi, cienki ryjek. Młode osobniki mają przepaskę z jasnych łusek w poprzek ciała. Pod koniec maja pojawiają się dorosłe osobniki, które zapadają w diapauzę, by po 3 miesiącach wznowić aktywność. Wówczas samice wygryzają otwory w pąkach kwiatowych, w które składają po jednym jaju. Po złożeniu jaja samica dokładnie zaślepia otwór brunatną wydzieliną, maskując dostęp przed drapieżnikami. Jedna samica gruszowca  jest w stanie złożyć 60 jaj. W tym stadium zimuje. Na przełomie lutego i marca  z jaj wylęgają się larwy, które żerują do końca kwietnia. Larwa kwieciaka gruszowca jest kremowobiała, beznoga, z brązową głową. W czasie żerowania larwa wyjada wnętrze zimowego pąka podgryzając jednocześnie jego nasadę. Tym sposobem niszczy wszystkie znajdujące się pąki kwiatowe, czasem do 11 szt. Pod koniec kwietnia lub na początku maja następuje przepoczwarczenie i pod koniec maja wylatują dorosłe chrząszcze. 

W celu określenia zagrożenia i ustalenia progu zagrożenia sprawdzamy losowo wybranych 10 pąków z 10 drzew, co daje nam 100 pąków. Sprawdzamy je na obecność jaj lub larw. Progiem zagrożenia jest 10 pąków na 100 z jajami lub larwami. Tu podobnie jak przy jabłoniach, jednym ze sposobów ograniczenia występowania kwieciaka jest zakładanie opasek lepowych wczesną wiosną na pniach drzew i niszczenie złowionych szkodników. Przed przystąpieniem do ochrony chemicznej najpierw powinniśmy się zapoznać z informacjami podanymi na etykiecie środka przez producenta i ściśle się do nich dostosować. W przypadku kwieciaka jabłkowca, jak i gruszowca do zwalczania w fazie pękania pąków stosujemy takie preparaty jak Decis Mega 50 EW i Calypso 480 SC.

 

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. maj 2024 08:49