StoryEditorciekawostki

Pomysł na biznes na wsi: Joga z… kozami!

23.05.2021., 14:05h
Coraz więcej osób zaczyna interesować się jogą z dala od miejskiego zgiełku. Ma to wzmocnić organizm i poprawić krążenie oraz zredukować stres. Na dodatek coraz popularniejsza robi się goat yoga, czyli ćwiczenia w towarzystwie kóz. Czy jest to dobry pomysł na biznes na wsi czy rozszerzenie oferty gospodarstwa agroturystycznego?

Od kilku lat furorę w Stanach Zjednoczonych robią nowe formy zajęć z jogi, które dodają im urozmaicenia. Jedną z nim są ćwiczenia w towarzystwie ciekawskich kóz. Takie akcje były już organizowane w Polsce.

Joga – ćwiczenia dla ciała i umysłu

Joga to aktywność fizyczna której większości z nas nie trzeba przedstawiać ani szczególnie do niej zachęcać. Kojący głos instruktora, głębokie oddechy, relaksacyjna muzyka i rozciąganie ciała w różnych pozycjach. Osoby które miały już styczność z taką formą ćwiczeń wiedzą jakie korzyści niesie ze sobą joga. Ciało staje się bardziej gibkie, mocniejsze, poprawia się metabolizm i krążenie. Stresy codzienności się od nas oddalają.

Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby sobie takie ćwiczenia urozmaicać. Jednym z pomysłów, który szczególnie przypadł do gustu miłośnikom zwierząt, jest joga z kozami albo innymi zwierzętami. Pozwala to doświadczyć wielu nowych wrażeń.

Goat yoga  – ćwiczenia z kozą na plecach

Nie od dziś wiadomo, ze kozy to bystre i ciekawskie zwierzęta. W trakcie ćwiczeń z kozami – one się nam przypatrują, chodzą między nami, a nawet mogą wskoczyć nam na… plecy albo połaskotać stopę podczas lizania i obwąchiwania. Na pewno same kozy nie są zestresowane uczestnictwem w takich zajęciach. Za to jest to doskonała  zabawa. Wszyscy się uśmiechają, starając się skupić na oddechu, a słodkie zwierzęta biegają wokół. Same kozy są zabawne, każda jest inna i ma własną osobowość.

Goat yoga od kilku lat jest niezwykle popularna w USA. Po raz pierwszy ćwiczenia w otoczeniu kóz i z ich aktywnym udziałem odbyły się w 2016 r. i szybko ta forma ćwiczeń zaczęła cieszyć się dużą popularnością zarówno na świeżym powietrzu, jak i w salach do jogi. Bez obaw, na salach kopyta kóz są zabezpieczone przed ślizganiem się po podłodze. W 2018 r. po raz pierwszy takie zajęcia odbyły się w Polsce w Schronisku w Korabiewicach, a środki zebrane podczas takich sesji bardzo wspomogły schronisko.

Ciekawy sposób na biznes na wsi

Co więcej, może akurat joga z kozami to dobry pomysł na rozszerzenie oferty swojego gospodarstwa agroturystycznego? Wszyscy na tym mogą skorzystać – takie zajęcia gwarantują kontakt ze zwierzętami, relaks, poprawę kondycji, a kozy mogą nacieszyć się naszym towarzystwem. No i można zarobić na przykład na koszty utrzymania zwierząt.

W serwisie YouTube jest dostępnych wiele filmików obrazujących jak wyglądają zajęcia jogi z kozami. Zachęcamy do obejrzenia, tak jak poniższy przykładowy:


 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 19:30