StoryEditorWiadomości rolnicze

Wspomnienia na wagę złota

25.08.2017., 13:08h
Historia każdej rodziny jest niepowtarzalna – bo pisana przez życie, bez gotowego scenariusza. Wspomnienia babć, ciotek i wujów wywołują łzy, uśmiech, wzruszenie. Często bywają zaskoczeniem – nie spodziewalibyśmy się, ile ciężaru nasi przodkowie potrafili unieść na swoich barkach.
Wszyscy jesteśmy tym, co pamiętamy. Póki istnieje (…) pamięć, nie ma prawdziwej straty – pisała amerykańska pisarka Cassandra Clare. Zachęcamy zatem wszystkich Czytelników „TPR” do udziału w konkursie „Historia mojego gospodarstwa”. Czekamy na pamiętniki, dzienniki i wspomnienia opowiadające historie rolniczych rodzin.

Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby oglądać pożółkłych, rodzinnych fotografii. Niektórzy po raz kolejny wertują karty starych albumów. Inni widzą je po raz pierwszy i z uwagą przyglądają się prababci, której nigdy nie mieli okazji poznać. Niestety, pamięć jest bardzo ulotna, dlatego warto przechowywać nie tylko zdjęcia, ale i… wspomnienia. Namówcie babcie, ciocie czy wujków, aby opowiedzieli historię swojego życia na wsi. Może pamiętają jeszcze czasy wojny? Jeśli zachowały się w Waszych domach dawne zapiski czy pamiętniki przodków, wzbogaćcie swoje historie o ciekawe cytaty. Coś Was wzruszyło, rozśmieszyło, a może po prostu wydało się bardzo ciekawe? Spiszcie wspomnienia z Waszych rodzinnych gospodarstw – każda opowieść będzie dla nas bezcenna.

Zwyczajne – niezwyczajne

Co stało się inspiracją dla organizatorów konkursu? Stała się nią przypadająca w przyszłym roku setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Konkurs, organizowany przez IRWIR PAN oraz Polskie Wydawnictwo Rolnicze skierowany jest do wszystkich mieszkańców wsi zainteresowanych historią swoich rodzin, gospodarstwa, okolic. Z niecierpliwością czekamy na pamiętniki Czytelników, którzy zechcą podzielić się z nami własnymi zapiskami, zdjęciami, nagraniami.

Ciekawi jesteśmy, jak historia pokierowała losami Waszych przodków. Interesują nas historie zwyczajnych, chłopskich rodzin – będących jednocześnie „niezwyczajnymi” – bo wyjątkowymi, unikalnymi, Waszymi. Jak bardzo różni się obecne życie w gospodarstwie od tego sprzed kilkudziesięciu lat? Czy wojenne zawirowania rzuciły Waszych przodków w nieznane, obce miejsca? Wierzymy, że dzięki Waszym wspomnieniom uda się choć trochę przybliżyć obraz polskiego chłopa i gospodarza.



Takich zdjęć jak to może doszukacie się w domowych archiwach. Wierzymy, że zechcecie się nimi z nami podzielić, biorąc udział w naszym konkursie „Historia mojego gospodarstwa”


Wspomnienia, które napływają do redakcji, będą doskonałą ilustracją zmian, które zaszły na polskiej wsi na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. To również doskonała lekcja historii, dzięki której możemy prześledzić burzliwe losy ludzi nierzadko zmuszonych do ucieczki w nieznane.

Mamy nadzieję, że zbieranie informacji i spisywanie pamiętnika okaże się dla Was fascynującą podróżą w czasie. Z pewnością wspomnienia będą również doskonałą pamiątką dla potomnych. Może uda się odnaleźć zapiski czy fotografie kogoś, o kim już dawno zapomniano? A może w domowych archiwach odnajdzie się coś nieoczekiwanego, wyjątkowego? Wzruszeń z pewnością nie zabraknie.

Podróż w czasie

Jesteśmy ciekawi wszystkich nadesłanych historii. Tych na pozór zwyczajnych – obrazujących codzienne życie polskiego chłopa – jak i bogatych w burzliwe wydarzenia, takie jak przesiedlenia, ucieczki, rozłąka z rodziną. Interesuje nas to, jak zmieniły i rozwinęły się Wasze gospodarstwa, jak odcisnęły się na nich zmiany społeczne, jaki wpływ miały wydarzenia polityczne i historyczne. Ważne jest wszystko – czym dawniej zajmowała się rolnicza rodzina, do kogo pierwotnie należało gospodarstwo, w którym obecnie pracuje. Wierzymy – podobnie, jak wielu naszych Czytelników – że przeszłość nas definiuje, stanowi o tym, kim jesteśmy.



Pamiętajmy, że bohaterami wiejskiego życia na równi z dorosłymi były dzieci. O ich losach chętnie usłyszymy


Regulamin konkursu nie ogranicza objętości wspomnień – pamiętnik może liczyć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stron. Akceptujemy wszystkie formy zapisu – maszynopis, dokument elektroniczny, zeszyt z wyraźnym, odręcznym pismem, a nawet nagranie na płycie CD. Każdy pamiętnik może być napisany według własnego pomysłu – nie narzucamy żadnej formy. Mile widziane będą kopie archiwalnych zapisków Waszych przodków oraz ich fotografie.

Na pamiętniki czekamy do 31 października 2017 roku. Pula nagród w konkursie łącznie wynosi 20 tysięcy złotych. Na czytelników czekają też wyróżnienia w postaci publikacji. Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie.

Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na specjalnie w tym celu przygotowanej przez nas stronie: www.konkurs.pwr.agro.pl

Małgorzata Janus
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. maj 2024 03:17