Ruszył też nowy projekt o nazwie Vax4ASF, który ma na celu opracowanie szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Zrzesza on 17 podmiotów z branży zdrowia świń – są to zarówno firmy, jak i ośrodki naukowe z całego świata.Pexels
StoryEditorASF w Polsce

Znów chcą chronić dzika zamiast rolnika

03.03.2024., 15:00h
Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń u dzików odnotowano w Czarnogórze. Dwa martwe dziki znaleziono 0,5 km od granicy z Bośnią i Hercegowiną, w której w 2023 roku wystąpiła ponad połowa wszystkich stwierdzonych w Europie ognisk ASF w stadach świń. Jednak liczba zgłoszonych przypadków u dzików w tym kraju wyniosła jedynie 28.

Afrykański pomór świń wciąż stanowi problem w Polsce

Ponieważ nadal istnieje duże prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa, w tym roku na walkę z chorobą zostanie przeznaczone ponad 97 mln zł, przy czym rząd chce wystąpić do Komisji Europejskiej o dofinansowanie ze środków Unii na kwotę 17,2 mln zł. Ministerstwo rolnictwa dysponuje ponadto rezerwą na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.

W ramach realizacji programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem ASF i jego zwalczanie przewidziane są takie działania, jak redukcja populacji dzików – zarówno poprzez polowania, jak i odstrzał sanitarny, usuwanie martwych dzików ze środowiska naturalnego, gdyż są one potencjalnym źródłem wirusa, prowadzenie monitoringu u dzików i świń oraz inwestycje służące zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby. Zdaniem służb, kontynuowanie programu jest konieczne ze względu na rozprzestrzenienie się wirusa ASF u dzików na terytoria wcześniej niezakażone, na przykład w województwach opolskim czy pomorskim.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmniejszenie odstrzału dzików

Po naciskach Ministerstwa Klimatu i Środowiska pojawiły się niepokojące informacje o planowanym złagodzeniu odstrzału dzików poprzez ochronę ciężarnych samic. Kiedy inne kraje zagrożone afrykańskim pomorem świń stawiają na redukcję populacji dzików, my przymierzamy się do łagodzenia restrykcji, chociaż mieliśmy w ubiegłym roku najwięcej w Europie ognisk ASF u dzików, bo prawie 2,7 tys.

W Estonii władze planują dziesiątkować populację dzików, pomimo że w ciągu ostatnich kilku tygodni zarejestrowano zaledwie 15 ognisk wśród dzików, a w gospodarstwach w całym 2023 roku było tylko kilka ognisk. Rząd estoński zatwierdził plan odstrzału 15 tys. dzików z populacji wynoszącej 25 tys., aby osiągnąć wskaźnik 3 szt./1000 ha. Rzeczniczka estońskiego departamentu ochrony środowiska wyjaśniła, że ​​jest to środek niezbędny do ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF w przyrodzie.

Dlaczego nasze władze nie przejawiają podobnego sposobu myślenia, żeby ochronić polskich rolników utrzymujących trzodę chlewną?

image

Ruszył też nowy projekt o nazwie Vax4ASF, który ma na celu opracowanie szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Zrzesza on 17 podmiotów z branży zdrowia świń – są to zarówno firmy, jak i ośrodki naukowe z całego świata.

FOTO: Pexels

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało natomiast projekt rozporządzenia „w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń”. Zostały w nim utrzymane dotychczasowe środki podejmowane w związku z wystąpieniem ASF dotyczące zasad bioasekuracji gospodarstw, które były zawarte w rozporządzeniu z sierpnia 2021 roku. Rozszerzono jednak możliwość zastosowania, poza matami dezynfekcyjnymi, urządzeń zapewniających skuteczną dezynfekcję przed wirusem ASF, co daje możliwość stosowania nowoczesnych rozwiązań, maszyn i systemów i zapewne uwzględniania tego przy ewentualnym dofinansowaniu bioasekuracji. Jednocześ­nie nadal istnieje możliwość przemieszczania świń w strefie różowej do rzeźni, również po uprzednim ich zgromadzeniu w miejscu wyznaczonym przez powiatowego lekarza weterynarii, położonym na tym obszarze. Natomiast zgodnie z przepisami unijnymi nie jest dopuszczone takie gromadzenie zwierząt w strefie czerwonej.

Zmienione zostały przepisy dotyczące znakowania. W projekcie rozporządzenia zrezygnowano z określania specjalnych znaków zdrowotnych dla znakowania świeżego mięsa i produktów mięsnych.

Powstał światowy projekt przeciwko ASF. Jego celem jest opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi

Ruszył też nowy projekt o nazwie Vax4ASF, który ma na celu opracowanie szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Zrzesza on 17 podmiotów z branży zdrowia świń – są to zarówno firmy, jak i ośrodki naukowe z całego świata.

Kierownictwo powierzono hiszpańskiej firmie farmaceutycznej Hipra. Z ramienia Polski uczestniczy w nim Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Biorą w nim udział także między innymi Uniwersytet Stanowy w Kansas w Stanach Zjednoczonych, Szwedzka Agencja Weterynaryjna, Uniwersytet Przyrodniczy w Timisoarze w Rumunii, Instytut Zarządzania Dziką Przyrodą i Ochrony Przyrody Uniwersytetu MATE na Węgrzech, Uniwersytet Ludwiga Maksymiliana w Niemczech, Centrum Biologii Molekularnej Severo Ochoa w Hiszpanii czy Międzynarodowy Instytut Badań nad Zwierzętami w Kenii. Zaangażowanie wszystkich kluczowych interesariuszy ma ulepszyć działania w opracowywaniu szczepionek nowej generacji w celu skutecznej kontroli wirusa na całym świecie.

Projekt wspierany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa. Jego celem jest zapewnienie skutecznego i bezpiecznego rozwiązania przeciwko wirusowi ASF, który ze względu na swój złożony charakter utrudnia opracowanie szczepionki. Z tego powodu pomimo intensywnych badań prowadzonych w wielu krajach nadal brakuje w pełni skutecznego komercyjnego preparatu. Kontrola wirusa ma być również wspierana za pomocą opracowania testów diagnostycznych, a także współtworzenia strategii nadzoru i kontroli ASF przez wszystkich uczestników projektu.

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 15:09