StoryEditorASF

Co z dofinansowaniem ogrodzenia w strefach ASF?

28.03.2018., 16:03h
Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej zwrócił się w styczniu do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z pytaniem, jaki termin dostosowania gospodarstw do wymogów bioasekuracji będzie obowiązywał tych rolników, którzy prowadzą produkcję w strefach ASF i wystąpili o przyznanie dofinansowania na ten cel. Wielu rolników nie posiadało własnych środków, z których mogliby sfinansować 100% ogrodzenia, dlatego wstrzymali inwestycje do czasu uzyskania dofinansowania.
W odpowiedzi ministerstwo poinformowało, że termin na dostosowanie gospodarstw do wymogu zabezpieczenia budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa, upłynął 31 grudnia 2017 roku.

Nabory wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, której celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego PROW 2014–2020 odbyły się w terminach: 28 września – 27 października 2017 roku oraz 2 stycznia – 31 stycznia 2018 roku.

Jak dalej wyjaśnia resort, koszty kwalifikowalne podlegają refundacji w pełnej wysokości, jeżeli zostały poniesione od dnia, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy i jeżeli realizacja zestawienia rzeczowo-finansowego operacji w zakresie danego kosztu została rozpoczęta nie wcześniej niż w tym dniu, a w przypadku kosztów ogólnych – od 1 stycznia 2014 roku. Wynika z tego, że rolnik, który wprowadził zasady bioasekuracji na własny koszt i później wystąpił z wnioskiem, dofinansowania nie otrzyma.

Dominika Stancelewska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 04:23