StoryEditorASF

Dymisja zastępcy Głównego Lekarza to kara za ASF?

29.12.2018., 16:12h
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski odwołał ze stanowiska zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii ds. Zdrowia Zwierząt oraz ds. Unii Europejskiej i Współpracy z Zagranicą Krzysztofa Jażdżewskiego. Pełnił on tę funkcję od 2006 roku. Stanowczy sprzeciw wobec trybu i sposobu przeprowadzania pospiesznych zmian kadrowych w Inspekcji Weterynaryjnej na skutek żądań protestujących producentów trzody chlewnej wyraziło Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Dymisja zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii wynikiem rolniczych protestów 

Jego zdaniem natychmiastowe zdymisjonowanie zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii bezpośrednio po rolniczej blokadzie autostrady A2 jest bardzo niebezpieczne, a nawet szkodliwe dla bezpieczeństwa epizootycznego Polski. Może dojść do sytuacji, że żaden organ Inspekcji Weterynaryjnej nie będzie w stanie podejmować bezstronnych, autonomicznych i zgodnych z prawem działań w obawie przed konsekwencjami opartymi na politycznych a nie merytorycznych podstawach.

Niebezpieczny konflikt między Inspekcją Weterynaryjną a rolnikami

Protestujący producenci trzody chlewnej domagali się odwołania osoby, która zgodziła się na import tuczników z Litwy ze strefy objętej ograniczeniami w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, postulaty hodowców są chaotyczne, wzajemnie sprzeczne i wskazują na zupełne niezrozumienie istoty zwalczania epizootii afrykańskiego pomoru świń, dlatego Rada domaga się od strony rządowej zapewnienia bezpieczeństwa i poczucia stabilności pracy pracownikom Inspekcji wykonującym swoje obowiązki służbowe. Według KRLW blokowanie przez rolników działań inspektorów oraz publiczne kwestionowanie wiedzy i praktyki lekarsko-weterynaryjnej w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń to najszybsza droga do rozprzestrzenienia się wirusa i potęgowania strat gospodarczych.



  • Odwołanie Krzysztofa Jażdżewskiego z funkcji zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii to najprawdopodobniej efekt wydania pozwolenia na wwóz do naszego kraju świń z zakażonych terenów

Braki kadrowe i niedofinansowanie Inspekcji Weterynaryjnej

Powiatowe inspektoraty weterynarii nadal są niedofinansowane i cierpią na braki kadrowe. Pracownicy służby weterynaryjnej  masowo składali wnioski o wzrost wynagrodzeń – łącznie było ich ponad 6 tysięcy. 4 tys. osób podpisało natomiast list otwarty z postulatami.



  • Zdaniem służb weterynaryjnych, warunkiem skutecznej walki z afrykańskim pomorem świń jest doprowadzenie do szybkiego wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej, w przeciwnym razie nie będzie ona w stanie zapewnić bezpieczeństwa epizootycznego kraju

Ponieważ nie doczekano się konkretnych działań, zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej wezwał pracowników do podjęcia protestu. Jednocześnie skierował kolejne pismo do ministra rolnictwa z apelem o niezwłoczne podjęcie rozmów. W przeciwnym wypadku protest będzie rozszerzany.

Dominika Stancelewsk
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 21:51