Dobrostan zwierzątPAP
StoryEditorDobrostan zwierząt

Ponad 60% Polaków chce płacić więcej za mięso pochodzące z gospodarstwa z dobrostanem zwierząt

09.10.2023., 14:30h
Ostatnie miesiące wielu rolnikom zajmującym się hodowlą zwierząt upływają pod znakiem rozmów o ekoschemacie „Dobrostan zwierząt”. Jak się okazuje, również Polacy niebędący rolnikami zainteresowali się celami wprowadzanych ekoschematów i widzą w nich pozytywne strony dla siebie. O co chodzi?

4 października 2023 r. o godz. 10.00 w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa w ramach projektu #DOBROSTAN.INFO. W trakcie spotkania odbyła się prezentacja raportu „Dobrostan. Społeczne postrzeganie wołowiny w Polsce”. Równolegle z konferencją prowadzona była debata na temat dobrostanu, a jej uczestnikami byli:

  • Janusz Wojciechowski – europejski komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Krzysztof Ciecióra – wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Jerzy Wierzbicki – prezes polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego,
  • Jacek Zarzecki – prezes polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Co Polacy wiedzą na temat dobrostanu zwierząt?

Jak poinformował Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, świadomość ponad połowy Polaków na temat dobrostanu zwierząt w ostatnich latach znacząco wzrosła. Społeczeństwo domaga się również wprowadzenia surowszych kar dla osób łamiących przepisy o ochronie zwierząt. Zdaniem większości rolnicy powinni również otrzymywać dopłaty, które mogliby przeznaczyć na podnoszenie standardów hodowli. Ponadto ankietowani opowiedzieli się również za tym, że są w stanie zapłacić więcej za produkty, które mają certyfikat dobrostanu zwierząt i pochodzą ze zrównoważonych hodowli.

Jakie jest zdanie społeczeństwa w kwestii dobrostanu zwierząt?

Ankietowani byli również przychylni akceptowaniu działań, które Unia Europejska mogłaby wprowadzić w sprawie komfortu i zdrowia zwierząt, co miałoby dotyczyć również tych zwierząt spoza Unii Europejskiej.

Zdaniem komisarza UE ds. rolnictwa przeprowadzone badania poświadczają dwa sygnały. Jeden o tym, że hodowcy powinni stawiać na dobrostan zwierząt, a drugi o tym, że polityka powinna wspierać rozwiązania służące wsparciu hodowców zachowujących standardy dobrostanowe.

– W obecnych planach strategicznych dla wspólnej polityki rolnej przewidziane jest 6,2 mld euro w całej Unii Europejskiej, a Polska jest liderem w wykorzystywaniu tych środków – stwierdził komisarz Wojciechowski.

Czy zainteresowanie ekoschematami wśród rolników jest duże?

Z relacji wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztofa Ciecióry, wynika, że rok 2023 okazał się przełomowym, jeżeli chodzi o wdrażanie ekoschematów. Ilość złożonych wniosków w porównaniu do roku 2022 wzrosła niemalże dwukrotnie, gdyż wtedy złożono ich 45 tys., a w roku 2023 były to już 94 tys.

Dobrostan zwierząt nie jest obojętny Polakom

Jak wynika z relacji PZHiPBM, polskie społeczeństwo jest przychylne rozmowom na temat dobrostanu zwierząt w debacie publicznej, o czym ma świadczyć wynik badania o wartości 80% za częstszym poruszaniem przez polityków tematów z nim związanych. Ankietowani byli również przychylni wprowadzaniu rozwiązań, które mogłyby korzystnie wpłynąć na traktowanie zwierząt hodowlanych w Polsce. Tyle samo Polaków opowiedziało się za wprowadzeniem dopłat do produkcji dla hodowców dbających o dobrostan stad. Dla większości społeczeństwa ważna jest również kwestia wprowadzenia monitoringu drogi od rozładunku do uboju i podczas transportu zwierząt.

Jakie produkty chętniej wybieraliby Polacy?

Dzięki raportowi wiadomo również, że dzięki dobrostanowi zwierząt możliwe byłoby podnoszenie świadomości konsumenckiej Polaków. Respondenci zadeklarowali, że jeżeli na produktach znalazłoby się oznakowanie podobne do tego informującego o rodzaju chowu, z którego pochodzą jajka, to miałoby to wpływ na wybór produktów. Polacy nie ukrywali również tego, że z chęcią zapłaciliby więcej, jeżeli mieliby pewność, że kupowane przez nich produkty mają certyfikat dobrostanu zwierząt i pochodzą ze zrównoważonych hodowli.

Dobrostan interesujący dla Polaków

Obecny podczas wydarzenia prezes PZHiPBM, Jacek Zarzecki, wyraził swoje zadowolenie z wyników badań, twierdząc, że widoczna akceptacja społeczeństwa dla programu wsparcia rozwiązań dobrostanowych jest sygnałem dla rolników i działaczy do podejmowania dalszych działań w tym kierunku.

– „Te wyniki pokazują, że dla polskiego społeczeństwa sprawa dobrostanu jest ważna. W czasie prac nad strategią >>Polska Wołowiny 2030<< sprawa etycznej i transparentnej hodowli i dostaw była kluczowym motywem” – podsumował Jerzy Wierzbicki prezes zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Źródło informacji: PZHiPBM, PAP

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:54