StoryEditorASF

Skuteczna dezynfekcja podczas mrozów

30.11.2018., 11:11h
Preparaty dezynfekujące stanowią podstawę ochrony przed chorobami w produkcji zwierzęcej. Są konieczne w spełnianiu wymogów programu bioasekuracji, którego celem jest zapobieganie wystąpieniu chorób, ale aktualnie najbardziej mają chronić przed groźnym afrykańskim pomorem świń. Niestety nie wszystkie produkty działają równie skutecznie w niskich temperaturach.

Zwróć uwagę czy stosowany środek dezynfekcyjny zachowuje swoją skuteczność w niskiej temperaturze

Zdolność preparatu dezynfekcyjnego do zachowania skuteczności przy niskich temperaturach, jakie przynoszą zimowe miesiące, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania odpowiedniej kontroli stada przed chorobą. Koniecznie trzeba więc upewnić się, że bezpieczeństwo biologiczne w gospodarstwie nie jest zagrożone przez zastosowanie niewłaściwych na zimowe warunki środków do odkażania. Może bowiem tak się stać, że pomimo prowadzonej dezynfekcji, zwierzęta nie będą chronione przed groźnymi patogenami wywołującymi choroby, w tym afrykańskim pomorem świń. Dlatego też ogromne znaczenie ma to, aby zastosowany środek do dezynfekcji zachowywał skuteczność przy rekomendowanych minimalnych stężeniach i czasie kontaktu nawet w niskich temperaturach.

W jakiej temperaturze działają środki dezynfekcyjne?

Środki dezynfekcyjne powinny skutecznie zwalczać organizmy chorobotwórcze w temperaturze 4°C, czyli w rzeczywistych warunkach, jakie mogą panować w pomieszczeniach w czasie zimowych miesięcy. Dodatek płynnego glikolu monopropylenowego do roztworów preparatu dezynfekcyjnego może obniżyć temperaturę krzepnięcia do -10°C bez wpływu na skuteczność. Stanowi to gwarancję, że zawartość pojemników do dezynfekcji butów, mat zewnętrznych, miejsc do dezynfekcji samochodów pozostaje w fazie ciekłej pomimo mrozów.

Dominika Stancelewska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 04:40