Osiągane wyniki produkcyjne będą zależały nie tylko od genotypu zwierząt, ale również od składu mieszanki paszowej, warunków chowu i organizacji rozroduDominika Stancelewska
StoryEditorOpłacalna produkcja świń

Jak w pełni wykorzystać potencjał genetyczny hodowanych świń?

30.07.2024., 14:00h

W produkcji zwierzęcej oczekuje się coraz więcej, a tymczasem potencjał genetyczny dzisiejszych świń wykorzystywany jest w ograniczonym stopniu. Jak to zmienić?

Jakie są najczęstsze powody niewykorzystania potencjału genetycznego posiadanych zwierząt?

Możliwości dostępnego materiału hodowlanego i uzyskiwane wyniki w terenie nie są spójne z powodu błędów popełnianych na różnych etapach produkcji, co skutkuje gorszą efektywnością chowu świń.

Często nie wykorzystuje się wystarczająco potencjału genetycznego loch ze względu na nieprawidłowości w rozrodzie, inseminację w nieodpowiednim momencie albo bez udziału knura, który musi być obecny nie tylko przy wykrywaniu rui, ale także przy zabiegu – wówczas skuteczność krycia jest większa.

Wpływ na efekty w rozrodzie ma zarówno jego wartość genetyczna, jak i przestrzeganie zasad eksploatacji, czasu utrzymywania w stadzie oraz prawidłowa ocena nasienia. Skuteczność inseminacji w istotnym stopniu zależy od jakości nasienia. Każde 10% nieprawidłowych plemników zmniejsza liczbę prosiąt urodzonych oraz skuteczność krycia o 3%. W małych chlewniach korzystanie z własnych knurów ogranicza pulę genów i determinuje wolny postęp hodowlany. Dodatkowo samce używane do rozrodu są często żywione tak samo jak lochy stada podstawowego.

Jeśli chcemy zmniejszyć liczbę tzw. dni pustych, pomocna jest w tym diagnostyka ciąży. Pozwala na skrócenie cyklu reprodukcyjnego o około 5 dni, co oznacza jedno prosię rocznie więcej od lochy. Diagnostyka ciąży to także lepsza organizacja pracy, lepsze wykorzystanie budynków oraz wczesne wykrywanie patologii ciąży i oszczędność paszy. Decyduje także o liczbie miotów w roku i liczbie prosiąt uzyskanych od maciory. Eksperci szacują, że każdy nieproduktywny dzień u lochy to koszt około 10 zł.

Co jest istotne przy wyborze zwierząt na remont stada? 9 najważniejszych cech

Na wynikach odbija się zbyt niski remont stada. Choć zbyt duża wymiana loch także jest niekorzystna, gdyż destabilizuje równowagę sanitarną i poziom odporności zwierząt stada podstawowego. Właściwy remont zwiększa skuteczność krycia (o około 4%), zmniejsza wykorzystanie paszy na kilogram przyrostu oraz poprawia plenność gospodarczą loch.

Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 00:33