StoryEditorWiadomości rolnicze

Izba rolnicza chce działań chroniących przed pomorem

10.10.2016., 11:10h
Podczas VI Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej dyskutowane były przede wszystkim dwie kwestie, a mianowicie zagrożenie dla wielkopolskiego rolnictwa, jakie niesie wirus afrykańskiego pomoru świń, oraz sytuacja na głównych rynkach rolnych. Za najistotniejsze w spadku cen wielu produktów rolnych uznano embargo na dostawę produktów rolno-spożywczych do Rosji oraz zaprzestanie kwotowania produkcji mleka w krajach Unii Europejskiej.

– Choć ceny skupu mleka odbiły w ostatnim czasie od dna, to jednak trudno prognozować, że tendencja ta się utrzyma przez dłuższy czas – podkreślali delegaci na Walne i dodawali, iż oczekują na wdrożenie przez rząd skutecznych mechanizmów stabilizujących wewnętrzny rynek rolny i tym samym – dochody producentów.

– Dramatycznie niskie ceny notowane na rynku, wynoszące 15 groszy za kilogram cebuli czy ziemniaków, nie pokrywają kosztów produkcji i niejednokrotnie skutkują decyzjami o zaniechaniu zbioru lub przeznaczaniu go na paszę dla zwierząt. W skrajnych przypadkach ceny oferowane na przykład producentom pomidorów do przetwórstwa nie pokrywają nawet kosztów ich zbioru – podkreślali zebrani.

Obawiają się też umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Kanadą (CETA). Pytali, czy stanowi ona realne zagrożenie dla polskiego rolnictwa, a także bezpieczeństwa żywnościowego. Czy zostały zabezpieczone interesy unijnych rolników? Podkreślali, że zbyt wiele jest niewiadomych dotyczących CETA, dlatego konieczne jest zdecydowane stanowisko Wielkopolskiej Izby Rolniczej w tej kwestii.

Ożywiona dyskusja toczyła się wokół propozycji ewentualnego zaostrzenia kar dla producentów trzody chlewnej, którzy nie chronią swoich stad przed wirusem afrykańskiego pomoru świń czy wręcz swoim postępowaniem narażają na jego rozprzestrzenianie się. Delegaci podkreślali, że z jednej strony nie należy dodatkowo obciążać rolników, którzy i tak już są w trudnej sytuacji. Z drugiej strony padały jednak zarzuty, że nieodpowiedzialni hodowcy mogą zniszczyć cały dorobek producentów trzody chlewnej i pozbawić ich głównego źródła dochodu.

Wielkopolska Izba Rolnicza zadeklarowała jednocześnie wsparcie dla działań, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF, podkreślając, że już prowadzi szeroko zakrojoną kampanię informacyjną na ten temat, a w najbliższym czasie organizuje cykl szkoleń propagujących zasady bioasekuracji. Jest to wspólna akcja WIR i „Tygodnika Poradnika Rolniczego” pod hasłem „Bronimy się przed ASF”. Najbliższe szkolenie zaplanowano na 18 października w Starostwie Powiatowym w Koninie (Aleje 1 Maja 9) oraz 19 października w Starostwie Powiatowym w Obornikach przy ul. 11 Listopada 2a. Wszystkie szkolenia rozpoczynają się o godz. 10:00, a kompletny harmonogram można znaleźć na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej. ds

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 19:29