Dotacje na bioasekurację: nawet do 100 proc. zwrotu poniesionych kosztówDominika Stancelewska
StoryEditorBioasekuracja ASF

Dotacje na bioasekurację: nawet do 100 proc. zwrotu poniesionych kosztów

15.04.2024., 11:19h
Od tego roku rolnicy będą mogli ubiegać się o zwrot wszystkich wydatków na bioasekurację ASF. ARiMR będzie udzielać dotacji w wysokości do 100 proc. poniesionych kosztów.

W ramach zobowiązań „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” rząd zobowiązał się do pokrywania z budżetu państwa do 100-proc. kosztów na bioasekurację w gospodarstwach prowadzących chów i hodowlę świń. Teraz resort rolnictwa zapowiada realizację tej obietnicy. Już od 2024 roku rolnikom będą refundowane wszystkie wydatki na bioasekurację.

- W przygotowanym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów jest propozycja 100 proc. refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.

Dodatkowe pożyczki dla hodowców świń

Rząd chce także rozwiązać problem braku możliwości ubiegania się o pomoc w postaci nieoprocentowanej pożyczki przez producentów trzody chlewnej z obszarów z ograniczeniami w związku z ASF, którzy rozpoczęli swoją działalność po roku 2020. Dlatego w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów wpisuje się odpowiedni rok bazowy warunkujący możliwość ubiegania się, jak i wyliczania pomocy w formie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń z obszarów z ograniczeniami.

Bioasekuracja ASF: na co rolnik może otrzymać pieniądze?

Pomoc przyznaje się na operacje mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się ASF. Wsparciu podlegają operacje polegające m.in. na:

  • wykonaniu ogrodzenia;
  • utworzeniu zadaszonej niecki dezynfekcyjnej;
  • wyposażeniu gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji;
  • zapewnieniu możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń;
  • budowie lub przebudowie magazynu do przechowywania słomy;
  • posadowieniu silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę;
  • zapewnieniu utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt.

Nabór wniosków na Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF ma się rozpocząć 27 czerwca i potrwać do 2 sierpnia 2024 r.

image
Walka z ASF

Ochrona świń przed ASF na nowych zasadach. Co się zmieni?

ksz, wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 14:35