Nasza strona zapisuje niewielkie pliki tekstowe, nazywane ciasteczkami (ang. cookies) na Twoim urządzeniu w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu. Więcej informacji o plikach cookies.

Zgadzam się

r e k l a m a

Partner serwisu

W nawozie liczy się cena czystego składnika

Uprawa Nawożenie
Data publikacji 08.10.2018r.

Nawozy są kosztownym środkiem produkcji a racjonalne nawożenie musi być oparte na badaniach gleby. Bez tej informacji nawozimy glebę i rośliny na oślep, drogo i często mimo stosowania dużych dawek, nieefektywnie.



r e k l a m a

Ile kosztuje czysty składnik?

Cena czystego składnika w nawozie jednoskładnikowym jest prosta do obliczenia. Aby zrobić taką kalkulację dla nawozu wieloskładnikowego i porównać cenę czystego składnika z innymi nawozami, musimy najpierw wyliczyć ją dla nawozów jednoskładnikowych. Poniżej kilka prostych przykładów, które pomogą wykonać takie kalkulacje w domu.

Nasze dane do obliczeń ceny czystego składnika w nawozach jednoskładnikowych  przyjęliśmy z notowań zamieszczonych w nr. 40 Tygodnika Poradnika Rolniczego na stronie 8 i dla uproszczenia wzięliśmy tylko po jednym nawozie jednoskładnikowym z oferty Chemirol Mogilno:
  • Azot: mocznik 46% N, w cenie 1300 zł/t  = 1300 zł : 460 kg (tyle jest azotu w jednej tonie) = 2,83 zł za 1 kg azotu N; Fosfor:  superfosfat 40% wzbogacony w cenie 1480  zł/t   = 1480  zł : 400 kg = 3,70 zł za 1 kg P2O5; Potas: sól potasowa 60% w cenie 1410 zł/t   = 1410 zł : 600 kg = 2,35 zł za 1 kg potasu K2O. Najdroższym składnikiem jest fosfor (3,70 zł/kg P2O5), tańszym azot (2,83 zł/kg N), a najtańszym potas (2,35 zł/kg).

Obliczanie ceny czystego składnika w nawozach wieloskładnikowych jest nieco trudniejsze. Dla przykładu obliczymy to dla trzyskładnikowej Polifoski 6 (NPK 6-20-30), której cena pochodzi z tych samych notowań. Polifoska 6 kosztuje 1640 zł/t i obliczmy ile kosztowałaby, gdybyśmy za zawarte w niej ilości czystych składników płacili tyle, ile wynosi ich cena w nawozach jednoskładnikowych (wyliczenia powyżej). Ponieważ Polifoska 6 w 1 tonie zawiera 60 kg N, 200 kg P2O5 i 300 kg K2O obliczenia będą następujące:

  • 60 kg N x 2,83 zł/kg (cena azotu wyliczona z nawozu jednoskładnikowego) + 200 kg P2O5 x 3,7 zł/kg (cena fosforu wyliczona z nawozu jednoskładnikowego) +  300 kg K2O x 2,35 zł (cena potasu  wyliczona z nawozu jednoskładnikowego) =  169,8 + 740 + 705 = 1614,8 zł. W tym konkretnym przypadku cena tej samej ilości czystych składników w nawozie wieloskładnikowym (Polifoska 6) będzie o 25,2 zł wyższa niż w nawozach jednoskładnikowych. Proponuję przeprowadzić podobne obliczenia biorąc pod uwagę ceny w najbliższych gospodarstwu punktach handlowych.

Marek Kalinowski

Artykuł podzielony na strony, czytasz 2 z 2 stron.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a