Urzędnicy kontrolują szamba na wsi. Kary do 50 tys. zł!Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKontrola szamba

Urzędnicy kontrolują szamba na wsi. Kary do 50 tys. zł!

25.04.2024., 16:30h
Nawet 50 tys. zł mandatu za nieprawidłowości wykryte podczas kontroli przydomowych instalacji sanitarnych. Jak przygotować się do wizyty urzędników?

Kontrole przydomowych instalacji sanitarnych

Jak poinformował portal dziennik.pl, w całym kraju trwają kontrole przydomowych instalacji sanitarnych, które przeprowadzają urzędnicy. Celem inspekcji jest skontrolowanie szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków pod kątem nowych przepisów dotyczących prawa wodnego.

W związku ze zmianą przepisów gminy mają obowiązek przeprowadzenia kontroli przydomowych instalacji sanitarnych i prowadzenia szczegółowej ewidencji dotyczącej gospodarki ściekami na konkretnym obszarze. Jeśli okaże się, że urządzenia te nie działają w sposób prawidłowy, urzędnicy będą mogli nałożyć na właścicieli kary rzędu nawet 50 tys. zł.

Jak przygotować się do kontroli urzędników ws. ścieków?

Urzędnicy kontrolujący przydomowe oczyszczalnie ścieków wymagają od kontrolowanych przedstawienia stosownej dokumentacji, dlatego przed ich wizytą warto ją przygotować. Pracownicy urzędu mogą poprosić o wgląd do umowy zawartej z przedsiębiorstwem specjalizującym się w wywozie odpadów, faktury VAT lub rachunki, które stanowią potwierdzenia regularnego usuwania odpadów.

Jaka jest kara za nieprawidłowości wykryte podczas kontroli instalacji sanitarnych?

Urzędnicy wchodzący w skład komisji przeprowadzającej kontrolę mają prawo do wejścia na posesję w każdej chwili, a właściciel nie ma prawa do tego, by utrudniać inspekcję. W tym przypadku policja ma prawo do nałożenia na utrudniającego wizytę właściciela domu mandat w wysokości 500 zł.

Jeśli właściciel nie będzie dysponował stosowną dokumentacją, może zostać zobowiązany do zapłaty grzywny finansowej w wysokości od 500 do 5 tys. zł. Najwyższą karę, wynoszącą nawet 50 tys. zł, mogą dostać osoby mieszkające na posesji niepodłączonej do kanalizacji zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Z tego obowiązku są zwolnione wyłącznie osoby, dla których przyłącze kanalizacyjne jest nieekonomiczne lub istnieją przeszkody techniczne uniemożliwiające podłączenie.

Jak skontrolować urzędnika?

Osoby, do których domów zapukają kontrolerzy w celu sprawdzenia przydomowych instalacji elektrycznych, mają prawo do zweryfikowania ich tożsamości za pośrednictwem identyfikatora i upoważnienia. Urzędnik musi je okazać na żądanie.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: nieruchomości.dziennik.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 06:57