Płatności dla małych gospodarstw też w 2024 r. Jakie stawki?Canva
StoryEditorłatwiej dla małych gospodarstw

Płatności dla małych gospodarstw też w 2024 r. Jakie stawki?

25.04.2024., 17:46h
Dopłaty dla małych gospodarstw będą obowiązywać w 2024 roku i w kolejnych latach. Mają one zastąpić pozostałe formy dopłaty bezpośrednich. Jaka jest stawka?

Wracają płatności dla małych gospodarstw. Jakie warunki?

Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla WPR 2023–2027 podjął uchwałę w sprawie wprowadzenia do końca tego okresu programowania, tj. do 2027 r., płatności dla małych gospodarstw.

Płatność dla małych gospodarstw zastąpi wszystkie inne rodzaje dopłat bezpośrednich, w tym ekoschematy. Ma być przyznana na warunkach zbliżonych do kampanii 2023 r., kiedy to obejmowała gospodarstwa do 5 ha użytków rolnych. Stawka ma wynieść 225 euro/ha.

Podobnie jak w ubiegłym roku, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli wnioskować o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, tj. uzupełniającej płatności podstawowej oraz płatności niezwiązanej do tytoniu, jeżeli spełniają warunki przyznania tej płatności. Nie są także wykluczeni z dopłat obszarowych w ramach II filaru WPR, tj. płatności: ONW, ekologicznych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i zalesieniowych.

Płatność dla małych gospodarstw w 2024 roku: jaka stawka?

Według ministerstwo rolnictwa, warunki przyznania tego wsparcia będą zbliżone do obowiązujących w odniesieniu do kampanii 2023 r. Otrzyma je gospodarstwo do 5 hektarów, a stawka wyniesie 225 euro/ha, czyli ok. 1000 zł do ha.

Jak wnioskować o płatność dla małych gospodarstw?

Ministerstwo rolnictwa tłumaczy, że w 2024 r. podobnie, jak w kampanii 2023 r.:

  • rolnik musi złożyć wniosek w podstawowym terminie na obecnie obowiązujących zasadach,
  • dopiero z dniem wejścia w życie zmienionych przepisów będzie mógł zawnioskować o Płatność dla małych gospodarstw w formie zmiany złożonego wcześniej wniosku

Jeżeli rolnik nie spełni warunków do płatności do małych gospodarstw, rozpatrzony będzie wniosek podstawowy o przyznanie płatności bezpośrednich. Dodatkowo termin na wnioskowanie o wsparcie będzie wydłużony.

Z kolei od 2025 r. rolnik będzie mógł zawnioskować o płatność dla małych gospodarstw w podstawowym terminie składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, poprzez zaznaczenie właściwego „okienka” we wniosku.

Ilu rolników otrzyma dopłaty dla małych gospodarstw?

Zgodnie z danymi ARiMR w kampanii 2023 r. o płatność dla małych gospodarstw ubiegało się ok. 196 tys. rolników na łączną powierzchnię ok. 525 tys. ha. Ostateczne dane dotyczące liczby beneficjentów i kwalifikującej się powierzchni za 2023 r. będą znane po 30 czerwca 2024 r.

Aby płatności dla małych gospodarstw mogły być w Polsce zastosowane, musi je zaakceptować Komisja Europejska.

W ubiegłym roku tę możliwość wprowadzono dopiero po zakończeniu naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie. Skorzystało z nich około 196,5 tys. rolników, czyli zaledwie 30% uprawnionych.

image
Kolejne zmiany w aplikacji ARiMR

Dopłaty bezpośrednie: ARiMR zmienia zasady naboru wniosków

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 04:34