Nieświeży oddech może się zdarzyć każdemu. Jak mu przeciwdziałać?

Nieświeży oddech może się zdarzyć każdemu. Jak mu przeciwdziałać?

Jeśli nie mówi ci nic słowo halitoza, nie znaczy to, że nie masz z nią problemu. Nieświeży oddech, bo o nim mowa, zdarzył się chyba każdemu. Niektórzy z nas jednak mają z nim problem częściej, a nieliczni – nieustannie.

r e k l a m a

Rozmowa na dystans

Medyczny opis tej przypadłości nie różni się niczym od wrażeń, jakie mamy, czując oddech swój albo naszego rozmówcy. To po prostu nieprzyjemny zapach z ust. Do tego sprowadzają się też objawy halitozy. Rozmówcy albo mówią nam o nieprzyjemnych wrażeniach albo po prostu widzimy, że utrzymują dystans w czasie rozmowy z nami. Jednak oprócz takich reakcji obecne są i inne symptomy tej choroby. Możemy odczuwać niemiły lub kwaśny smak lub też jego zmiany, a także suchość w ustach. Bywa, że na języku obecny jest nalot. 

Sprawdź, co zjadłeś

Przypadłość jest nieskomplikowana w objawach, ale jej przyczyny są złożone. Jedną z najczęstszych jest pożywienie. Niektóre pokarmy, jak np. czosnek, cebula, ostro przyprawione dania (chociażby przyprawą curry), wybrane sery, ryby i niektóre napoje o kwasowym odczynie, jak kawa, mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Najczęściej jednak dotyczy to niedługiego czasu tuż po spożyciu posiłku. Bardzo częstą sytuacją jest utknięcie resztek pożywienia w przestrzeniach międzyzębowych, co powoduje szybkie namnażanie bakterii, a w konsekwencji – przykry zapach. Niskowęglowodanowe diety (np. białkowe) mogą też wywoływać tzw. oddech ketonowy, o owocowo-acetonowym zapachu. Wynika to z faktu, że zmuszają organizm do korzystania z tłuszczy jako pierwszego źródła energii. 

Nie pal i myj zęby

Palenie lub żucie tytoniu pozostawia w jamie ustnej substancje chemiczne powodujące niemiły zapach. Wtórnie natomiast palenie powoduje choroby dziąseł, co zwykle daje podobny efekt. 

Regularnie pojawiający się przykry zapach z ust to bardzo często także wina wadliwej higieny jamy ustnej. W niedomytych zębach resztki jedzenia zaczynają gnić i wydzielają nieprzyjemny zapach. Winna jest tu nie tylko kilkudniowa przerwa w myciu zębów, ale też regularne ich niedomywanie. Powoduje ono, że na zębach tworzy się tzw. płytka nazębna. To miękki nalot przylegający ściśle do zęba i będący siedliskiem baterii. Jeśli czujemy przykry oddech u rozmówcy, bardzo prawdopodobne, że wynika on z obecności płytki. Jest łatwa do usunięcia w zwykłym szczotkowaniu, ale musi się ono odbywać regularnie i być dokładne, ze szczególnym uwzględnieniem tylnych zębów (siódemek, ósemek). Tam bowiem, z racji mniejszej dostępności, płytka tworzy się najłatwiej. Oczywiście źródłem niepożądanego zapachu są też schorzenia jamy ustnej, jak próchnica i choroby dziąseł, a także zęby wyrastające w innym miejscu niż przewidywane przez anatomię. 

Wśród przyczyn przykrego zapachu znajdują się też mniej i bardziej przewlekłe choroby. To np.: infekcje zatok, zapalenie płuc, zapalenia gardła, tzw. kamienie (czopy) migdałkowe, pleśniawki, zapalenie oskrzeli, zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, cukrzyca, refluks przełykowo-żołądkowy, nietolerancja laktozy, inne problemy żołądkowe, a także niektóre choroby wątroby i nerek. Suchość jamy ustnej z powodu niedostatecznego wydzielania śliny albo oddychania przez usta też może wywoływać przykry zapach.

Choroba ze zdrowia

Za przykry zapach odpowiedzialne bywają niektóre leki, chociażby przeciwhistaminowe i moczopędne. Powodują bowiem suchość w ustach. U zupełnie zdrowych ludzi występuje tzw. poranny oddech o niemiłym zapachu. Podczas snu niemal całkowicie ustaje produkcja śliny, co pozwala bakteriom szybciej się namnażać. Wiele naturalnych procesów w ciele podczas ciąży (hormony, wymioty) też może być źródłem nieświeżego zapachu z ust. 

Można go leczyć

Leczenie przykrego oddechu zależy od przyczyny. Przede wszystkim jednak należy zacząć od dokładnego szczotkowania zębów i zaszczepić sobie nawyk korzystania z nici albo taśmy dentystycznej. Pamiętajmy o myciu szczotką także języka. Jeśli nosimy protezę albo aparat, sprawdźmy, czy są prawidłowo zamocowane. Dbajmy o nawilżanie jamy ustnej poprzez picie wody albo żucie bezcukrowej gumy lub ssanie twardego, bezcukrowego cukierka. Naturalnym lekiem na przykry oddech jest żucie natki pietruszki albo liści mięty. Zadbajmy o właściwe leczenie chorób przewlekłych. Pacjentom z zespołym suchych ust lekarz może natomiast przepisać tzw. sztuczną ślinę. 

 

Karolina Kasperek 

Zainteresował Cię ten artykuł?
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii