StoryEditorWiadomości rolnicze

Choroby metaboliczne – nie ma jednej przyczyny

02.11.2020., 12:11h
Niedostosowane do potrzeb żywienie krów mlecznych w poszczególnych fazach ich życia, może przyczynić się do chorób metabolicznych. Bardzo często występujące zaburzenia równowagi organizmu bydła mlecznego związane są z dużymi wymaganiami żywieniowymi i wysoką produkcją mleka. Najczęściej dochodzi do nich w okresie pomiędzy porodem a szczytem laktacji.

Jednymi z najczęściej występujących zaburzeń metabolicznych, wpływających na ogólną zdrowotność stada są: porażenie (zaleganie) poporodowe oraz ketoza.

Pierwszy problem spowodowany jest zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na wapń, wynikającym z rozpoczęcia sekrecji (produkowania) siary.

Czym objawia się porażenie (zaleganie) poporodowe?

Porażenie poporodowe występuje zazwyczaj w okresie wycieleń. 75% przypadków tej choroby objawia się natychmiast po porodzie, pozostałe przed porodem lub w jego trakcie. Bezpośrednią przyczyną zalegania poporodowego jest niedostateczna ilość wapnia. Po wycieleniu zapotrzebowanie na wapń wzrasta 2–3 krotnie, ponieważ na każdy litr wyprodukowanej siary potrzeba 1–1,5 g Ca. Krowy nie są w stanie pokryć tak wzmożonego niedoboru Ca, co wynika z niskiego pobrania paszy oraz nieprawidłowego przygotowania krowy do uwalniania wapnia znajdującego się w kościach.

Pierwiastki czy wieloródki?
Zaleganie poporodowe najczęściej występuje u wieloródek będących w 3–6 laktacji. Wiąże się to z gorszym wchłanianiem wapnia w jelitach, słabszym jego uwalnianiem z kości oraz większą produkcją m...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 09:32