podkarpackie
Czterdzieści lat temu na Podkarpaciu ludzie zbuntowali się przeciw opresyjnej władzy. 25 kwietnia bohaterowie tamtych wydarzeń świętowali w Ustrzykach Dolnych rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Jednak upamiętnienie miało inny od zapowiadanego przebieg.
29 grudnia 1980 roku rozpoczęła się okupacja Urzędu Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych. Weszło do niego siedmiu śmiałków, choć deklarowało to kilkadziesiąt osób. Nic dziwnego – w państwie totalitarnym taki krok był aktem odwagi. Protestowali m.in. przeciw przeznaczeniu rolniczych terenów na rządowe ośrodki.
Później do protestu dołączali kolejni. Sformułowano postulaty dotyczące spraw lokalnych, m.in. zgody na budowę kościoła w Ustrzykach, oraz całego kraju, m.in. wzywające do legalizacji rolniczych związków. Mimo że władza siłą usunęła protestujących, nie poddali się. Równolegle trwał strajk w Rzeszowie. 19 lutego 1981 roku porozumienia z władzą zostały podpisane w Rzeszowie, następnego dnia w Ustrzykach. Dziś są znane jako porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie. I choć nie oznaczały formalnej zgody na legalizację rolniczej „Solidarności”, to droga była otwarta. Jej rej...