StoryEditorWiadomości rolnicze

Czerwono-białe mniej kościste

25.06.2020., 13:06h
Na Opolszczyźnie króluje bydło czerwono-białe. Wcześniej była to rasa polska czerwono-biała, którą większość hodowców przekrzyżowała z hf-ami tak jak Alfred Dreszer.

– W naszym terenie w oborach mlecznych dominuje czerwono-biały hf. Jest to odmiana nieco mniej wydajna pod względem mleczności w stosunku do czarno-białego hfa, ale za to mniej koścista, o mocniejszej budowie. Krowy osiągają wyższe wagi, co ma znaczenie przy ich brakowaniu. Ponadto zauważyłem, że są to sztuki odporniejsze, zdrowsze i co prawda nieznacznie, ale mają wyższe parametry białka i tłuszczu w mleku – powiedział Alfred Dreszer, w którego oborze można znaleźć także pojedyncze sztuki czarno-białe i na tej podstawie wysnuł właśnie takie wnioski.

Dwie miniładowarki
Oborę hodowcy doposażyli w dojarkę przewodową z czterema aparatami udojowymi, z której mleko trafia do schładzalnika o pojemności 1200 l. Stół paszowy o szerokości 2 m nie pozwala na wjazd większego sprzętu. W zasadzie daje możliwość poruszania się tylko miniładowarką, która, zdaniem Alfreda Dreszera, jest koniecznym sprzętem w takim gospodarstwie jak jego, dlatego sam użytkuje aż dwie takie maszyny. Ich szerokość robocza wynosi ok. 1 m.

– Obora uwięziowa jest dość wąska, ale miniładowarką mogę dowieźć paszę na stół paszowy, a także usunąć ob...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 05:54